Haber

TSMC ABD’deki fabrika açılışını erteledi

Teknoloji dünyasının hızla büyümesiyle birlikte cips ve çip endüstrisine olan ihtiyaç da arttı. Bu kapsamda dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan TSMC, ABD’de fabrika açmaya hazırlanıyor. Ancak şirket bazı bölgelerde beklenmedik aksaklıkların yaşanacağını duyurdu.

TSMC, ABD Faz 2 fabrikasının açılışını erteledi

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Arizona’daki ikinci yarı iletken üretim tesisinin erteleneceğini açıkladı. Kesin tarih verilmese de fabrika kurulumunun bir ila iki yılı bulabileceği düşünülüyor.

TSMC’nin son çeyrek kazanç raporunda açıklama yapan CEO Mark Liu, Arizona’da açılacak Faz 2 fabrikasının inşaatına değindi. Tesisin inşaatının tüm hızıyla devam ettiğinin altını çizen CEO, kullanılacak teknolojinin halen tartışıldığını söyledi.

321321232

Tesisin ilk olarak 2026 yılında açılması ve 3nm üretim hattına ev sahipliği yapması bekleniyor. Ancak CEO Liu; İlk üretimin mevcut planlara göre 2027 veya 2028 yılında başlayacağını belirtti. Gecikmenin en büyük nedeni ABD hükümetinin projeye yönelik teşviklerde kesintiye gitmesi.

CEO Liu, bölgedeki müşteri talebinin ve TSMC’nin yurt dışındaki fabrikalarına yönelik optimizasyonun üretim sürecini belirleyeceğini belirtti. Bu bağlamda fabrikanın 3nm çip üretip üretmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Endüstri analistleri TSMC’nin zor bir karar vermesi gerektiğine inanıyor. Fabrika 1’in 2025 yılında 4 nm üretime başlayacağı göz önüne alındığında, Faz 2’nin 2 nm gibi daha gelişmiş bir mimariye yükseltilmesi mümkün görünüyor.

Liu, Faz 1 faaliyete geçtiğinde Tayvan’daki fabrikalarıyla aynı düzeyde üretim kalitesi sunacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu