Ekonomi

Özgür Demirtaş Kapalıçarşı Doları Takip Etti: 20 TL’yi Geçti! Dolar/TL’de Volatilite Beklentilerinde Artış

Seçim sonrası doların yükselip düşeceği tartışmaları hız kesmiyor. Uzmanlar baskılanan döviz kurlarında Kapalıçarşı gündeminde Merkez Bankası’nı tartışırken, bir gerçek var ki döviz kurlarındaki orta düzey farklar hem açılıyor hem de bankalardan çıkan paralar dolara dönüşüyor. Çarşı. Tüm bunlar ekonomi yönetiminin işini zorlaştırmaya devam ederken, seçime bir ay kala yapılan düzenlemeler ve tedbirler bankaların canını sıkarcasına hız kesmiyor. Bankalar da bu ortamda makas açıyor. Açılan makas karşısında Kapalıçarşı’da fiyatlar yükseliyor. Özgür Demirtaş bu ortamda yetkilileri göreve çağırdı.

Kapalıçarşı’da yükselen oranlar 20 TL’yi test ediyor. Dolar/TL’de kritik sınır olan 20 seviyesi, hükümeti seçime doğru zorlayacak en değerli göstergelerden biri olarak dikkatle takip ediliyor.

Piyasalarda uzun süredir baskı altında olan kurlar konuşulurken, olması gereken seviyeler, seçim sonrası ne olacağı, yabancı kuruluşların, ihracatçıların, bankaların beklentileri, piyasa söylemleri havada uçuşuyor. hava.

Geçen hafta Merkez Bankası’nın Kapalıçarşı’da da işlem yaptığı iddiaları bomba gibi gündem olmuştu.

Görüntülerde Merkez’in bankalarda makas açılmasının ardından Çarşı’ya koşanlarla döviz topladığı belirtildi.

prof. Dr. Özgür Demirtaş bugün bu konuyla ilgili paylaşımda bulunarak Çarşı’da kurun 20 TL olduğunu belirtti.

Piyasada ikili döviz kuru olduğunu belirten Demirtaş, ‘Yetkililerin bu konuya dikkat etmesini diliyorum. Bu fark sürdürülebilir değil” dedi.

Özgür Demirtaş’ın paylaşımına hem uzmanlar hem de vatandaşlar yorum yaparken,

Çarşıda döviz kurlarının da farklılık gösterdiği söyleniyor.

Türkiye’nin özellikle 2021’in ikinci yarısından itibaren ekonomik deney ortamına dönüşü dikkat çekerken, arbitraj ortamına da dikkat çekiliyor.

Arbitraj, bire bir menkul kıymetlerin (para, metal, bono, hisse senedi) fiyat farklarının farklı piyasalarda işlem görme farkı ile değerlendirilmesidir.

Ayrıca bankaların döviz kurları farklıdır.

Çarşı’da döviz işlemi yapanlar için farklı avantajlar(!) bulunurken,

Artan gelişen ortamda döviz kurlarının baskılanmasının da yükselişe neden olduğu belirtildi.

Gün ortasında bazı bankalarda banka satış/vatandaş alım tarafında doların 20 TL’yi geçtiği görüldü.

Serbest piyasada 19.37 seviyesinden işlem gören doların, sabah saatlerinde piyasada 20 TL’nin üzerinde görülmesinin ardından düşüşe geçtiği ve sınıra yakın takip ettiği görüldü.

Ayrıca bankalararası piyasalara dikkat çekilerek seçimlere yakın oynaklığın artacağı beklentisi aktarıldı.

Bloomberg’e göre seçimlere yakın ima edilen oynaklık, yani vadeli piyasalar (beklenti fiyatlaması) ile spot (cari) fiyatlar arasındaki farklardan görülen oynaklık beklentisi arttı.

Bu gidişle dolar/TL seçime kadar çok konuşulacak gibi görünüyor. 24 saat Türk siyasetinde uzun bir süre iken, küresel piyasalara göre ekonomide bir haftaya tekabül ediyor. En değerlisi ise seçim sonrası tüm bunların nasıl düzenleneceği ve yeniden seçim sonrası dolarda yaşanabilecek olası yükselişin enflasyonist etkisi gibi görünüyor. Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu