Haber

Siyah nokta oylamayı geçersiz kılar mı? Pusulada siyah nokta olması oylamayı geçersiz kılar mı? İletişim Başkanlığı’ndan açıklama!

14. seçim için yurt dışında oy verme süreci sona erdi. Birkaç gün önce Hollanda’da bir sandıkta açılan oy pusulalarının üzerinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olduğu kutunun üzerinde siyah nokta olduğu ve oyların geçersiz olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Peki Siyah nokta oylamayı geçersiz kılıyor mu? Pusulada siyah nokta olması oylamayı geçersiz kılar mı? Bağlantı Müdürlüğü’nden açıklama!

SİYAH NOKTA OY VERİR Mİ?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, seçimlerde sandıklarda gündeme getirilen iddiaları yalanladı. Açıklamada, “YSK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adının oy pusulalarına yazdıracağı ‘siyah nokta’ için toplanacak. Yanlış basım oyları geçersiz kılabilir.” ki bu durumda iddialar doğru değildir.” denilmiştir.

PUSULA OYUNU ÜZERİNDEKİ SİYAH NOKTA GEÇERSİZ MİDİR?

Öte yandan baskı hatası olduğu belirtilen pusulaların tespit edilerek toplandığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hollanda’da baskı hatası olduğu tespit edilen 225 oy pusulası kullanılmadan ayrıştırılarak kayıt altına alınmıştır. Ayrıca baskı hatası, üzerine konulan ayırt edici işaret sayılmaz.” Oy pusulalarının seçmenler tarafından oy pusulasına çevrilmesi ve oy pusulasının geçersiz sayılması. Yüksek Seçim Kurulu’nun böyle bir gündemle toplanacağı tezi de asılsızdır.

2018 seçimlerinde, oy verme günü Kocaeli Seçim Çevresi’nde Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın resminde matbaa lekesi tespit edilmiş ve seçmenin tercihi dikkate alınmaksızın oylar sayılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu