Ekonomi

Hazır giyim ve tekstilde küresel ölçekte söz sahibiyiz

İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 16. sefer düzenlenen Milletlerarası Kumaş Tasarım Yarışı bu yıl birinci kez “Futuretex İstanbul” markası altında, “FutureTech” ve “FutureBase International” olarak iki başka yarış halinde gerçekleştirildi.

Genç yetenekleri desteklemek ve dala kazandırmak maksadıyla düzenlenen Futuretex İstanbul’da yüzlerce kişi ortasından finale kalan yarışmacılar ödül gecesinde dizaynlarını sergiledi.

Tasarımcıların hayal güçlerinin özgün kumaşlara dönüşerek yarıştığı FutureBase kategorisinde yarış koçluğunu dizayncı Tuvana Büyükçınar üstlenirken, bu yıl birinci sefer düzenlenen inovasyon ve fikir yarışı FutureTech kategorisinin müsabaka koçu ise dizayncı Hasret Süer oldu.

Jürinin değerlendirmeleri sonrası FutureBase International kategorisinde Troublesome Shine dizaynıyla Kemal Özpınar birincilik ve İpekyol Özel mükafatı, Uzay dizaynıyla Fatemeh Khosravi ikincilik mükafatı, Pure Converd of Cynara dizaynıyla İrem Levent üçüncülük mükafatı, Kutnu Bridge dizaynıyla Zeynep Esra Telli ise Heyet Özel mükafatı almaya hak kazandı.

Futuretech müsabakasında ise Öteki Deri projesiyle Elif Tekcan ve Melis Baloğlu birinci, Biotexcover projesiyle Janset Öztemur ve Semih Özkür ikinci, Akıllı Drysuit projesiyle Bilge Koyuncu ise üçüncü oldu.

Etkinliğin açılışında konuşan TİM Lideri Mustafa Gültepe, dizaynın eserin kıymetine değer kattığını belirterek, üzerine bir de inovasyon eklendiğinde katma kıymetinin daha da arttığını ve tıpkı eseri markalaştırdıklarında ise fiyatın üçe-beşe katlandığını söyledi.

Türkiye’nin potansiyeline, bilhassa genç ve donanımlı insan kaynağına yürekten inandığını aktaran Gültepe, Türkiye’nin dizaynda da her sene daha uyguna gittiğine vurgu yaptı. Gültepe, her yıl yüzlerce yetenekli genç tasarımcıyı dallarla buluşturduklarını söz ederek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Genç yeteneklerin üretime kazandırılmasında müsabakaların farklı bir yeri var. Bu mevzuda dokumacılık ve hazır giysi bölümlerimiz Ticaret Bakanlığı’mızın da takviyeleriyle örnek projelere imza atıyor. Bu yarışlardan çıkan yeteneklerin büyük kısmı bugün markalarımız için tasarım yapıyor, koleksiyon hazırlıyor. Bu akşam ortamızda da bulunan o tasarımcılarımızla gurur duyuyoruz. Onların da katkısıyla hazır giysi ve dokumada global ölçekte kelam sahibiyiz. Her iki kesimde marka üreticiyiz. İki dalımız toplamda 32-33 milyar dolar ihracata imza atıyor. İnanıyorum ki orta vadede 60 milyar dolarları konuşacağız. Her yıl daha da güçlenen tasarım kapasitemizle, dokumacılık ve hazır giysinin şampiyonlar liginde ülkemizi daha üst sıralara taşıyacağız.”

“Teknik dokumacılık dalının 2025’te 222 milyar dolara ulaşması öngörülüyor”

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz ise Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması’nın bu yıl Futuretex marka çatısı altında iki farklı yarışmaya dönüştürüldüğünü ifade etti.

Öksüz, “Futurebase International, kumaş tasarım yarışımızın devamı niteliğinde. Futuretech ise teknik dokumalar özelinde bu yıl birinci kez düzenlediğimiz inovasyon ve fikir müsabakamız. İki yarışımız da dalımız ismine bizleri son derece heyecanlandırıyor” dedi. Türkiye’de yılda 30 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren tekstil ve hazır giyim sektörlerinin bu başarısının en çok da tasarıma verdiği önem ve beraberinde gelen katma değerli ihracatla sağlandığına vurgu yapan Öksüz, şunları kaydetti:

“Tasarım kültürü yaratır, kültür pahaları şekillendirir, pahalar geleceğe istikamet verir. Yani tasarım yalnızca bugünü değil, yarınımızı da şekillendiriyor. İşte bugün burada finale kalan tasarımcılarımız ise yarınımızı şekillendirecek beşerî sermayemiz. Türkiye genel ihracatından 6 kat daha fazla katma kıymetli ihracat gerçekleştiren kesimler olarak, Ticaret Bakanlığımızın dayanaklarıyla yeteneklerimizi yani yarınlarımızı desteklemeye ve bölümümüze kazandırmaya devam edeceğiz.”

Öksüz, dünyanın en büyük 5’inci ihracatçısı konumunda olduklarını kaydederek, “Ancak en yakın rakiplerimiz ABD ve Almanya. ABD hem dokumacılık dalı genelinde hem teknik dokumada dünyanın en büyük 3’üncü ihracatçısı. Almanya ise dünyanın en büyük 2’nci teknik dokumacılık ihracatçısı. Bu ülkeler dokuma bölümüne gösterdikleri değeri hiçbir vakit azaltmadılar. Yalnızca bölümü inovasyonla, dizaynla, teknik dokumayla dönüştürdüler” sözlerini kullandı. 2020 yılında 165 milyar dolar olan teknik dokumacılık bölümünün pazar büyüklüğünün, 2025 yılında 222 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü lisana getiren Öksüz kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Teknik dokuma bölümüne en fazla yatırım yapan ülkeler de tekrar ABD, Almanya, Güney Kore üzere gelişmiş ekonomiler. İşte bugün burada birbirinden hoş dizaynlarla ve inovatif projelerle yarışan bedelli finalistlerimiz de tasarım gücü yüksek eserleri başarılı bir formda Türkiye iktisadına kazandıracaklar. Heyet üyelerimiz, Futurebase International yarışımızda 11 finalist, Futuretech yarışımızda ise 10 finalist ortasından dereceye giren yarışmacılarımızı seçti. Lakin bu müsabakanın en büyük kazananı Türk dokuma dalı olacak. Zira inanıyorum ki birbirinden değerli projeler ve dizaynlar çok kısa bir mühlet içerisinde ekonomimize kazandırılacak.”

FutureBase International kategorisinde birinciye 200 bin TL

Sürdürülebilirlik, doğal elyaflar, denim, klâsik dokumalar temalarıyla düzenlenen FutureBase International kategorisinde birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü ise 100 bin TL mükafatın sahibi oldu.

Futurebase International’da finale giren tüm yarışmacılar birebir vakitte Première Vision Paris Fuarı’nı ziyaret etme hakkı elde etti, birinci 3 finalist 6 ay yabancı lisan eğitimi imkânı ve İstanbul Moda Akademisinde eğitim hakkı kazandı.

Ayrıca birinci üç finalist ortasından Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek yarışmacıya, İTHİB tarafından belirlenecek dizaynla ilgili bir eğitim kurumunda yurt dışı eğitim hakkı da verilecek. Biotech, Dijitalleşme, NanoTech, Smart Textile temalarıyla düzenlenen FutureTech kategorisinde ise birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü 100 bin TL meblağında ödül almaya hak kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu