Haber

Fas depreminde Van detayı

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Fas’ın Marakeş kentinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin, ülke tarihinde son yüzyılda yaşanan en büyük deprem olduğunu açıkladı. Enstitü, 8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Marakeş’in El-Huz bölgesi olduğunu belirtti.

DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, çok sayıda can kaybına yol açan sarsıntıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“DOĞU-BATI EĞİTİM THRAP FAYI FAS’TA KIRILDI”

23 Ekim 2011’de Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremi hatırlatan Prof. Bu fay aynı zamanda güneydeki Afrika Plakası ile kuzeydeki Avrasya Plakası arasındaki çarpışma bölgesinde yer almaktadır.

2011 yılında bu bölgeye 5 bin kilometre uzaklıkta meydana gelen Van depremi, bindirme fayı olan yaklaşık doğu-batı doğrultulu Van Fayı’nın kırılmasıyla oluşmuştur. Bu bölge güneyde Arap Plakası ile kuzeyde Avrasya Plakasının çarpışma bölgesinde yer almaktadır.

“Her iki bölge de kuzey-güney yönünde sıkıştırılmış tektonik plakaların uçlarında yer alıyor” dedi.

“İKİ ŞEHİR, 12 YILDIR BENZER HATA TÜRLERİYLE ŞOK OLDU”

Van ile Marakeş’in benzerliğine vurgu yapan Prof. Dr. Sözbilir, “Van depreminde 644 can kaybı yaşandı. Birbirine 5 bin kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Fas ve Van şehirleri 12 yıl boyunca farklı zamanlarda sarsıldı. jeolojik çevre ve fay tipi ile örneğin 7 civarında benzer bir deprem büyüklüğü ile.

Bu sarsıntılar nüfusu yaklaşık 1 milyon olan her iki kentte de 8-9 büyüklüğünde hissedildi. Van depreminde can ve mal kaybının nispeten düşük olması; “Bu Van’ın yapı stoğunun Marakeş’e göre daha iyi durumda olduğunu gösteriyor” dedi.

“30’A YAKIN HATA SEGMENTİ VAR”

‘Güneydoğu Anadolu Bindirmesi’nde 30’a yakın fay segmenti bulunduğunu belirten Prof. İtme’.

6 Şubat Kahramanmaraş depremini doğuran Doğu Anadolu Fayı’ndan başlayan ‘Güneydoğu Anadolu Bindirmesi’, Adıyaman-Bingöl-Diyarbakır-Batman-Siirt-Şırnak-Van-Hakkari ve Yüksekova-Şemdinli’ye kadar doğu-batı doğrultusunda uzanıyor. “Bu bindirme bölgesinde 6,3 ila 7,2 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip 30’a yakın fay segmenti var” dedi.

caglayanceritajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu