Ekonomi

Commonwealth Bank’ın kârı artan maliyetler nedeniyle %3 düştü

Piyasa değeri bakımından ülkenin en büyük bankası olan Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY), ilk yarıda nakit varlıklarında %3’lük bir düşüş yaşadı. Bankanın nakit karı, bir önceki yılın aynı dönemindeki 5,18 milyar A$’a kıyasla, 31 Aralık’ta sona eren altı ayda 5,02 milyar A$’na (3,24 milyar $) düştü. Bu sonuç yine de Citi’nin belirttiği 4,95 milyar Avustralya Doları tutarındaki Visible Alpha konsensüs tahminini aştı.

Bankanın nakit esasına göre devam eden faaliyetlerinden elde ettiği net faiz geliri %2 düşüşle 11,40 milyar A$’na geriledi. Buna, kârlılığın önemli bir göstergesi olan net faiz marjındaki daralma da eşlik etti ve 11 baz puan daralarak %1,99’a geriledi. Nakit kardaki düşüşe rağmen banka, hisse başına 2,15 Avustralya Doları tutarında dönem ortasında temettü dağıtacağını açıkladı; Bu fiyat, geçen yıl açıklanan hisse başına 2,10 Avustralya Doları tutarındaki temettüye göre bir artışı temsil ediyor.

Kazanç raporu, sabit faaliyet geliri ve kredi değer düşüklüğü giderlerindeki azalmayı geride bırakan artan giderlerin birleşimi de dahil olmak üzere bankanın karşı karşıya olduğu zorlukları yansıtıyor. Raporda sunulan mali rakamlar, 1 Avustralya doları ile 1,5504 ABD doları arasındaki mevcut döviz kuruna dayanmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu