Ekonomi

ABD tahvilleri üzerinde ‘kurumsal’ baskı

ABD’de milyarlarca dolarlık şirket tahvili ihraçları devlet tahvillerine satış getirdi.

Wall Street, Fed’in geçen yıl Mart ayından bu yana art arda 10. faiz artırımına hazırlanırken, yatırımcılar yatırım sınıfı şirket tahvillerine yöneliyor. Pazartesi günü yola çıkan nadide firmalar arasında Meta Platformlar A.Ş. 8,5 milyar dolar, Comcast Corp. 5 milyar dolar ve Hershey Co. 750 milyon dolar değerinde tahvil sattı.

11 ihraççı şirketin toplam tahvil satışı 22 milyar dolara ulaştı. İhraçların yoğun olduğu diğer dönemlerde olduğu gibi artan rekabet ve hedge hedefli hazine bonosu satışları ABD tahvillerinin değer kaybetmesine neden oldu.

ABD’de Pazartesi günü açıklanan Nisan ISM imalat endeksi verilerinin iddiaları aşarak enflasyon endişelerini artırması ve JPMorgan’ın First Republic’i satın almasının piyasa algısını desteklemesi de Pazartesi günü tahvil fiyatları üzerinde baskı oluşturan ve getirileri artıran diğer unsurlar oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü 15 baz puan yükselerek yüzde 3,57’ye yükselirken, 2 yıllık tahvil getirisi 13 baz puan yükseldi. 30 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri de Aralık ayından bu yana en güçlü günlük kazancını kaydetti.

JPMorgan sorunlu bankayı devraldı

JPMorgan Chase & Co., Mart ayındaki mali çalkantının ardından sorunları devam eden son banka olan First Republic Bank’ı satın almayı kabul etti.

Buna göre JPMorgan, First Republic’in yaklaşık 173 milyar $’lık kredilerini, 30 milyar $’lık menkul kıymetleri ve 92 milyar $’lık mevduat satın aldı. Satın alma kararının duyurusu, Federal Deposit Insurance Corp.’un (FDIC) First Republic’i devralmasının ardından Pazartesi günü yapıldı.

FDIC, JPMorgan ve First Republic’in belirli konut ve ticari kredilerdeki ödemeleri ve zararları paylaşacağını duyurdu. En büyük ABD bankalarının desteğine rağmen ilk çeyrekte beklenenin üzerinde bir mevduat çıkışı açıklayan First Republic, Mart ayının başından bu yana ABD tarihindeki en büyük ikinci iflas ve dördüncü bölgesel banka olarak kayıtlara geçti.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon gazetecilere, “Bu işin sonuna yaklaşıyoruz ve umarım bu satın alma her şeyi dengelemeye yardımcı olur. Geçtiğimiz haftalarda bölge bankalarının açıkladığı ilk çeyrek bilançoları aslında oldukça iyiydi. “Amerikan bankacılık sistemi olağanüstü derecede sağlam” dedi. Ancak Dimon, kredilerle ilgili bir süre sorun yaşanabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu