Sağlık

Yumurtalar buzdolabında nerede saklanır? Çiğ yumurta buzdolabında ne kadar dayanır?

Birçoğumuz yumurtaları buzdolabının kapısında saklıyoruz. Ancak uzmanlara göre buzdolabının kapısına yumurta koymak pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Meğerse bu bilgi, yıllardır doğru olduğunu bildiğimiz saklama yerinin yanlış olduğunu düşündürecekmiş… İşte çiğ yumurta buzdolabında ne kadar dayanır, nerede saklanır sorularının yanıtları. yumurtalar!

BUZDOLABININ KAPISINA YUMURTA KOYMAYIN!

Araştırmaya göre buzdolabının kapağı açık olarak saklanan yumurtaların daha çabuk bozulması muhtemeldir. Bu nedenle yumurtayı koruma konusunda daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Yumurtanın gözenekli yapısından dolayı buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kokusu yumurtanın içine kolaylıkla nüfuz edebilir. Gözenekli yapısı yumurtayı daha hassas hale getirirken aynı zamanda saklama konusunda doğru olduğunu bildiğimiz hataları da gün yüzüne çıkardı. Uzmanlar, yumurtaların buzdolabı kapağında saklanmasının sağlık açısından tehdit oluşturduğunu açıkladı.

YUMURTA BUZDOLABINDA NASIL SAKLANIR?

Yumurtanın öncelikle serin ve kuru ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Ayrıca buzdolabı dışında başka saklama alanı yoksa, raf ömrünün daha uzun olması için buzdolabının kapağı yerine buzdolabının alt kısmındaki kendi karton kutusunda saklanması tavsiye edilir. Bu sayede yumurta diğer besinlerle daha az etkileşime girecek ve gözenekli yapısı daha iyi korunacaktır.

YUMURTALARIN BOZULMASI KAÇ GÜN SÜRER, NE KADAR SÜRER?

Yumurta haşlanırsa buzdolabında bir haftaya kadar bozulmadan kalabilir.

Yumurta çiğ ise serin ve kuru yerde 3-4 haftaya kadar, buzdolabında ise 6 haftaya kadar taze kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu