Ekonomi

USITC, GoPro patent talebine ilişkin soruşturma başlattı

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC) bugün GoPro Inc. tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin bir soruşturma başlattığını duyurdu. Kamera üreticisi, merkezi Çin’in Shenzhen kentinde bulunan Arashi Vision adlı şirketin kamera ve kamera sistemleriyle ilgili patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Aksiyon kameralarıyla tanınan GoPro Inc, USITC’den Arashi Vision’ın Insta360 kamera ürünlerinin ABD’ye ithalatına karşı hariç tutma ve durdurma ve vazgeçme emirleri çıkarmasını istedi.

USITC tarafından yürütülen soruşturma, ithalat ticaretindeki haksız uygulamaları ele alan 1930 tarihli Ticaret Kanunu’nun 337. Bölümü kapsamında yürütülüyor. Çinli firmanın ürünlerinin GoPro’nun fikri mülkiyet haklarını ihlal edip etmediği temel endişe konusu olup, soruşturma sonucunda Insta360 kameraların ithalatının yasaklanması söz konusu olabilir.

GoPro’nun hariç tutma ve durdurma emri talebi, şirketin rekabetçi kamera pazarında patentlerini koruma çabalarının bir parçası. USITC GoPro lehine karar verirse, Arashi Vision’ın ihtilaflı kamera ürünlerini ABD pazarına ithal etmesi yasaklanabilir.

USITC soruşturma için bir zaman çizelgesi ya da olası bir karar tarihi vermemiştir. Soruşturmanın başlatılması GoPro’nun iddialarını takip etmektedir ancak USITC tarafından iddialara ilişkin herhangi bir ön bulgu veya eğilime işaret etmemektedir. Bundan sonraki adımlar, iddia edildiği gibi Ticaret Yasasının ihlal edilip edilmediğini belirlemek üzere GoPro tarafından ileri sürülen iddiaların kapsamlı bir incelemesini içerecektir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu