Teknoloji

Twitter’dan ‘Covid’ hamlesi: Yanlış bilgi politikası kaldırıldı

Twitter, korona virüsüyle ilgili ‘yanlış bilgilerin paylaşılmasını önleme politikasını’ sessizce kaldırdı. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının akabinde uygulanan siyaset değişikliklerinden bir oburu de Covid-19 siyasetlerinde oldu. Twitter’ın korona virüsüyle ilgili politikasında, salgınla ilgili yanıltıcı bilgiler içeren paylaşımlar, iddialar hakkında düzeltici notlarla etiketleniyordu. Ayrıca, yanlış bilgi yaydığı belirtilen hesapların paylaşımları silinebiliyor veya hesapları askıya alınabiliyordu.

Sputnik’in aktardığına nazaran Twitter, Covid-19 konusundaki siyaset değişikliğini duyurmadı lakin sitesindeki bloğa ilgili politikayı özetleyen bir not ekledi: “23 Kasım 2022’den itibaren geçerli olmak üzere, Twitter artık korona virüsü yanıltıcı bilgi politikasını uygulamıyor.”

Eski siyasette, aldatıcı paylaşım yapanlara ‘uyarı’ gönderiliyordu. İki ila üç ikaz alan kullanıcıların hesapları 12 saat, 4 ihtar alanların ise hesapları 7 günlüğüne kilitleniyordu. Twitter tarafından yayınlanan bilgilere nazaran platform, Ocak 2022 ile Eylül 2022 ortasında Covid-19 siyasetini ihlal ettiği için 11 binden fazla hesabı askıya aldı ve yaklaşık 98 bin içeriği kaldırdı. Site ayrıyeten, etiketlenen hesaplardan gelen tweetleri yahut retweetleri durdurarak, karşılıklarını konuşmalarda daha düşük pozisyonlarda göstererek ve tweetlerini yahut hesaplarını tekliflerden hariç tutarak, politikayı ihlal ettiğine inanılan tweetlerin yahut hesapların görünürlüğünü azaltmıştı.

Politikadaki değişiklik, Elon Musk’ın şirketi satın aldıktan sonra ortalarında içerik kontrolü, insan hakları ve bağlantıdan sorumlu şahıslar de dahil olmak üzere uyguladığı işten çıkarma dalgasından sonra geldi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu