Ekonomi

“Türkiye nüfusunun yaklaşık 10’da biri borsa yatırımcısı oldu”

Zirve kapsamında düzenlenen “Sermaye Piyasasında ve Reel Sektörde Finansman Kaynakları” başlıklı oturuma katılan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergün, 8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını belirterek, “Yani yatırımların yaklaşık onda biri Türkiye borsa yatırımcısıdır, birkaç yıl önce bu yüzde 1’di.” söz konusu. Sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisine etkilerine değinen Ergun, son 3 yılda yaşanan gelişmelerin Türk Yüzyılının ışığını gösterdiğini söyledi.

3 yılda 139 şirket halka açıldı

Ergün, son 3 yılda 139 şirketin halka arzıyla 107 milyar TL kaynak sağlandığını kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu rakamı şöyle okudum: Bu 139 şirket yatırımlarını ve ihracatlarını sermaye piyasası aracılığıyla TL ile finanse etti. son 3 yılda.

Böylece kur ve faiz riskini daha doğru yöneterek yatırımlarını ve büyümelerini daha sürdürülebilir bir şekilde finanse ettiler. Bu sayı bana bunu söylüyor. Biz hep borsadan, halka arzdan bahsediyoruz ama Borçlanma Araçları Piyasamız da bu sektörde kaynak üretiyor. Son 3 yılda borçlanma aracı ihracıyla sektöre 1 trilyon TL’nin üzerinde kaynak aktarıldı.

Bu rakam sadece bu yıl 400 milyar TL’ydi.” 8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını belirten Ergun, “Yani Türkiye’nin yaklaşık onda biri Borsa yatırımcısı, birkaç yıl önce bu oran yüzde 1’di. Bu sevindirici bir gelişme ama üzerinde durulması gereken bir gelişme. “Gelen 8 milyon yatırımcının finansal okuryazarlık seviyelerinin artırılması konusunda hâlâ yapacak çok işimiz var” dedi.

SPK Başkanı Gönül’den “izinsiz sermaye piyasası işlemi” uyarısı

Oturumda konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Gönül, son dönemde izinsiz sermaye piyasası işlemlerinde artışa tanık olduklarını belirterek, “Piyasanın üzerinde getiri vaat eden, sosyal medyayı kullanan ve bilgi arayışında olan sistemlerin önüne geçmeye çalışıyoruz. bireysel bireyler.” Türkiye’de sermaye piyasalarında son yıllardaki gelişmenin dikkat çekici noktalarda olduğunu söyledi.

Gönül, “Şu anda borsada işlem gören şirket sayısı 529 olup, borsanın toplam piyasa değeri yaklaşık 11 trilyon TL’ye ulaştı. 16 Kasım 2023 itibarıyla 45 şirketin halka arzı tamamlandı. Bu şirketlere 63,5 milyar TL fon sağlandı. Hisse senedi piyasasındaki yatırımcı sayısı 8 milyonu aştı, uzun yıllar bu sayı 1-1,5 milyon seviyesindeydi. Şu anda Türkiye’de her 10 kişiden biri Borsa’da yatırımcı oldu. Ekim sonu itibarıyla şirketler yaklaşık 610 milyar TL tutarında borçlanma aracı ve kira sertifikası ihraç etti.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu