Haber

Türk siyasi tarihinde bir ilk! Bugün 60 milyondan fazla seçmen ikinci tur için sandık başına gidiyor.

5 yıl görev yapacak Türkiye Cumhurbaşkanı belli olacak. oy Bu amaçla ülke genelinde 973 ilçede ve 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bini aşkın sandık kurulacak. Seçimde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak. Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimde yarışacak. Oy verme işlemi Türkiye genelinde saat 08:00’de başlayacak ve saat 17:00’de sona erecektir. Ancak saat 17.00 olmasına rağmen sandıkta oy kullanmak için bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacaklar.

OY OY VERME YERİNE CEP TELEFON İLE GİRİŞ YASAKTIR

Seçmenler, kimliklerini çekinmeden ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasına sahip resmi belgelerden biri ile fotoğraflı olarak oy kullanabilecek. Seçmenlerin nerede oy kullanacaklarını gösteren seçmen bilgi formunu yanlarında getirmelerine gerek yoktur. Seçmen bilgi kağıdını almayanlar, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını açıkladı. Oy Belediye (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek. Cep telefonu, kamera, sinema kamerası gibi manzara kayıt cihazları veya iletişim cihazları ile oy kullanma yerine girilmesi yasaklanacaktır. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılır. Seçmenler, sandıkta cumhurbaşkanı adayları arasından Recep Tayyip Erdoğan veya Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçtikten sonra oyu zarfa koyup sandığa atacak. Oy verme işlemlerinin sona ermesinin ardından oyların sayım ve dökümüne geçilecek. Hastalık veya mani nedeniyle yatalak olan seçmenler için bu seçimde mobil oy sandıkları oluşturulacak. Bu seçmenler, mobil sandıklarda oy kullanabilecek. Ayrıca görme engelliler, 14 Mayıs seçimlerinde olduğu gibi kendileri için hazırlanan şablonla ilk kez bu seçimde oy kullanabilecek.

GÜMRÜKTE OY VERME SÜREÇLERİ DEVAM EDİYOR

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için 73 ülkede 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulları kuruldu. Yurtdışı temsilciliklerde oy kullanma süreci 24 Mayıs’ta sona erdi. İkamet ettikleri ülkede belirtilen süre içinde oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy kullanma işlemleri saat 17.00’ye kadar devam edecek. Yurtdışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara ATO Kongresi’nde bulunan Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’nda saklanan oylar, yurt genelinde oy verme işleminin tamamlanmasını müteakip diğer oylarla eş zamanlı olarak açılacak ve sayılacaktır.

OY YERLERİ

Kapalı sandık sandıkları, oyların anonimliğini ve seçmenin tam bir serbestlik içinde oy kullanmasını sağlayacak, içinin dışarıdan izlenmesine izin vermeyecek biçimde olacak. Parti meclisi üyeleri, adaylar ve sandıkta görevli müşahitler (gözlemciler) partilerini gösteren yaka kartı, amblem ve benzeri herhangi bir işaret taşıyamazlar. Sandık kurulu başkanı ve üyeleri göreve başlamadan önce sandık önünde yemin ederek sandıkların boş olup olmadığını kontrol edecek. Sandık kurulu başkanı, sandık alanındaki sistemi sağlar. Önder, sistemi bozmaya çalışanları uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandıktan atabilecek. Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenin sandık süreçlerini izlemesini engelleyecek nitelikte olmayacaktır. Oylamada hamile, hasta, engelli ve yaşlılara öncelik verilecek. Hiç kimse sandıkta seçmene, kullanacağı oy konusunda müdahale edemeyecek, öneride bulunamayacak veya tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra sandıktan çıkacak.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında 06.00-24.00 saatleri arasında alkollü içecek satışı yapılmayacak, halka açık yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaklanacak. Oy kullanma süresi boyunca Cümbüş mekanları kapalı kalacak, eğlence niteliğindeki lokantalarda sadece yemek servisi yapılabilecektir. Düğün, seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulması kuralı ile saat 18.00’den sonra yapılacak. Güvenlik ve düzeni sağlamakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organları, seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak. Ancak YSK’nın seçimle ilgili vereceği haber ve tebligatlar 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında yayınlanacak. Tüm yayınlar seçim günü saat 21:00’den sonra yapılacak, ancak YSK’nın gerekli görmesi halinde saat 21:00’den önce yayın yapılmasına karar verilebilir.

OYLAR NE ZAMAN DEĞERLENDİRİLECEK

Birden fazla adaya “Evet” veya “Tercih” damgası basılmamış oylar geçersiz sayılır. Oy pusulasının bütünlüğünü bozacak şekilde yırtılması veya yırtılması ve oy pusulasının üzerine mühür dışında veya mühür yerine rastgele özel işaret, isim, imza kaşesi veya parmak izi basılması da oyunu geçersiz kılar. Ayrıca oy pusulasında karalama, kazıma, belirgin bir şekilde işaretlenme veya zarftan rastgele bir madde çıkması halinde oylar geçersiz sayılacaktır.

haberyesilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu