İş

Tesla Şanghay’da ikinci fabrikasını kurmaya başlıyor

Çin hükümeti tarafından işletilen medyanın Perşembe günü bildirdiğine göre Tesla (TSLA) Şanghay’da büyük ölçekli bir pil üretim tesisi inşa etmeye başladı. Bu gelişme, Amerikan elektrikli araç şirketinin bu büyük ekonomik merkezdeki ikinci üretim tesisine işaret ediyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında kamuoyuna duyurulan bu girişim, CEO Elon Musk’ın şirketin faaliyetlerini genişletmeye yönelik ayrıntılı stratejisini takip ediyor. Ancak Tesla geçtiğimiz ay üç aylık karında %55’lik önemli bir azalma olduğunu açıklayarak sektördeki yoğun rekabet nedeniyle elektrikli araç satışlarında bir düşüş yaşandığına işaret etti.

Devlet tarafından işletilen haber kaynağı Xinhua, Şanghay’da kurulacak tesisin her yıl 10.000 Megapack pil üreteceğini belirtti. Bu Megapack’ler enerji depolama ve elektrik şebekelerine istikrar sağlama amaçlı olup her bir ünite üç megawatt-saatten fazla elektrik depolama kapasitesine sahiptir.

Bu ay hükümet tarafından yönetilen medyanın daha önceki haberlerine göre, tesisin 2025 yılında büyük ölçekli üretime başlaması planlanıyor.

Şirketin başkan yardımcısı Tao Lin, Xinhua’ya verdiği röportajda “Yeni fabrikanın kurulması hem Şanghay hem de Tesla için önemli bir başarıyı temsil ediyor” dedi.

“Daha liberal bir iş ortamında, uluslararası pazara Çin’de üretilen yüksek kapasiteli enerji depolama pilleri sunmak üzere konumlandık.”

Kurulacak olan batarya üretim tesisi Tesla’nın Şanghay’daki ikinci operasyonu olacak ve 2019 yılında geniş Şanghay Gigafactory’nin açılışını takip edecek.

Bu metin yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu