Haber

Rusya Savunma Bakanlığı: Donetsk istikametinde 235 Ukraynalı asker etkisiz hale getirildi

Rusya Savunma BakanlığıUkrayna’da devam eden özel askeri operasyona ilişkin güncel bilgileri paylaştı.

Bakanlığın açıklamasına göre; Kupyansk’a doğru Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Ukrayna Bölgesel Savunma Kuvvetleri’nin Kharkiv bölgesindeki Ivanovka, Sinkovka ve Sergeyevka yerleşim yerlerine gerçekleştirdiği 8 saldırı püskürtüldü. Buradaki çatışmalarda 60 Ukraynalı asker ve 2 kamyonet imha edildi.

Krasny Limanı yönünde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DHC) Yampolovka bölgeleri ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) Chervona Dibrova bölgelerinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 11 saldırısı püskürtüldü. DHC’nin Grigorovka bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin İnsan gücü ve teçhizata ağır bir darbe indirildi. 125’ten fazla Ukraynalı asker, 5 zırhlı savaş aracı ve 4 araba imha edildi.

Donetsk’e doğru235’ten fazla Ukraynalı asker, 2 piyade savaş aracı ve 4 aracın yanı sıra, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Kleseyevka ve Kurdyumovka bölgelerindeki çatışmalarda, ABD yapımı M777 topçu sistemiPolonya yapımı 3 adet Krab kundağı motorlu obüs, bir adet Msta-B obüs, bir adet Gvozdika kundağı motorlu obüs ve bir saha mühimmat deposu imha edildi.

Güney Donetsk’e doğru Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Ugledar, Nikolskiy ve Novomihailovka bölgelerindeki Bölgesel Savunma Kuvvetlerinin birikmiş insan gücü vuruldu. 110 Ukraynalı asker ve 4 araba imha edildi.

Zaporozhye’ye doğruVerbovoye bölgesindeki çatışmalarda 75 Ukraynalı asker, 1 tank ve 2 otomobilin yanı sıra 2 ABD yapımı M777 topçu sistemi, bir Msta-B obüs, bir D-20 obüs ve bir ABD yapımı M119 topu imha edildi.

Kherson’a doğru55 Ukraynalı asker, 3 araba ve bir D-20 obüs imha edildi.

Özel askeri harekâtın başlangıcından bu yana toplam 511 uçak, 253 helikopter, 8 bin 220 insansız hava aracı, 441 uçaksavar füze sistemi, 12 bin 890 tank ve diğer zırhlı muharebe aracı, 1.169 çok namlulu roketatar sistemi, 6 bin 865 sahra ve havan topu ile 14 füze. 1.602 özel askeri araç imha edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu