Ekonomi

Perakende Satış Hacmi Temmuz’da Yüzde 31 Arttı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayı perakende satış endekslerini açıkladı.

Buna göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 arttı. Bu dönemde gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,9 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 2,4 azaldı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 19,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 41,8, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 17 arttı.

Perakende cirosu

Temmuz ayında cari fiyatlarla perakende ciro geçen yılın aynı ayına göre yüzde 93,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 84,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 124,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 38,1 arttı.

Temmuz ayında perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 12 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 3,7, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,5, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 23,9 artış kaydedildi.

haber-sarikamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu