Haber

Paris’te Filistin’e destek gösterisi

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen Filistin’e destek gösterisinde İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları protesto edildi ve “Gazze’deki katliamı durdurun” gibi sloganlar atıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi Filistin’e takviye için yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve işçi sendikaları ile sol partilerin de desteklediği gösteride, “Acil ateşkes sağlayın”, “Gazze’deki katliamı durdurun”, “İsrail’in yaptığı savaş değil, İsrail’in yaptığıdır” gibi sloganlar yer aldı. soykırımdır”, “Filistin özgür kalacak”, “Gazze asla İsrail olmayacak”. Filistinli taraftarlar, “İsrail’in kolonisi olmayacak” gibi sloganlar atarken, İsrail ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a “Macron işbirlikçidir”, “Birileri İsrail’e yeter demeli” gibi sloganlarla tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu adına sık sık “katil” sloganları atan göstericiler, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun kanlı pankartlarını taşıdı.

Öte yandan gösteri alanındaki bazı gruplar da Fransa’da gözaltına alınan Filistinli aktivist Meryem Abu Dhaka’nın sınır dışı edilmesini protesto etti. Taşınan pankartlardan bazılarının üzerinde İbranice yazıların bulunması dikkat çekti.

Fransa İçişleri Bakanlığı gösteriye izin verdi

Fransa’da daha önce Filistin’e destek amaçlı gösteri yapılmasına izin vermeyen Fransa İçişleri Bakanlığı, bugünkü gösteriye izin verdi. Daha önceki gösterilerde bölgeye konuşlandırılan polis gücünün bu gösteride görevlendirilmediği görüldü. Millet Meydanı’nda sona eren gösteriye beklenenin üzerinde katılım oldu. -PARİS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu