Haber

Pakistan Büyükelçiliğinde Keşmir Dayanışma Günü programı düzenlendi

5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü dolayısıyla Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen programda, 6 Şubat Depreminde hayatını kaybedenler de anıldı.

Pakistan ile Hindistan arasında 1947’den beri tartışma konusu olan ve üç kez savaşa yol açan Keşmir’de 5 Şubat, “Keşmir Dayanışma Günü” olarak kabul ediliyor. Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde bugün düzenlenen özel programda, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlar da anıldı. Büyükelçilikte Kur’an-ı Kerim okunması, Pakistan İstiklal Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Pakistan Büyükelçisi Yusuf Cüneyd, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Lideri ve AK katıldı. Parti Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, Stratejik Niyet Enstitüsü. Savunma ve Güvenlik Konseyi Başkanı Güray Alpar ile çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçi Cüneyd ve Derya Yanık, 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenler için elçilik bahçesine fidan dikti.

Depremde hayatını kaybedenler için Türk halkına başsağlığı dileklerini ileten Pakistan Büyükelçisi Cüneyd, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gündemindeki en eski sorunlardan birinin Keşmir meselesi olduğunu vurguladı. Hindistan askeri ve paramiliter birimlerinin Keşmir bölgesindeki varlığının Hindistan’ın bölgeyi işgalinden kaynaklandığını belirten Büyükelçi Cüneyd, bölgedeki vatandaşların en basit insan haklarından bile mahrum olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Yanık, Keşmir dahil olmak üzere Türkiye’nin hak ihlallerine son verilmesi yönünde çağrıların yapıldığını belirterek, “Türkiye olarak Keşmir sorununda Pakistan’ın yanında olduğumuzu her fırsatta ifade ettik. Keşmir’in özyönetim iradesi, yönetme hakkı, tarihi “Siz süreci çok daha iyi biliyorsunuz. Dünyada hiçbir sorun çözülmeden kalmıyor. Elbette ne kadar uzun sürerse sürsün ‘bir gün sonuç alacağını’ umuyoruz. Türkiye olarak Keşmir halkının haklı çabaları doğrultusunda bir gün özyönetim hakkına sahip olacağına inanıyoruz.” kullanıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu