Teknoloji

Microsoft, Windows’un bu özelliğini güncellemeyi 30 senedir unutmuş

Yaklaşık 30 yıl önce bir Perşembe sabahı, Microsoft’un Redmond’daki merkezinde bir yazılım geliştiricisi, üzerinde çalıştığı bir Windows iletişim kutusu için bazı kodları kontrol etti. Bu kutunun sadece geçici olması gerekiyordu, bu yüzden görüntüsü çok basit olduğu için endişelenmedi. Ama o iletişim kutusuna bir daha kimse dokunmadı ve hem görüntüsü, hem de işlevi, 30 sene sonra Windows 11’in içinde aynen çalışmaya devam ediyor.

Bu özellik aslında basit bir işlev de değil. Hata halinde kullanıcıları çok ağır bir zarara sokacak, disk formatlama işlevinden bahsediyoruz.

Microsoft, 30 yıl önceki Windows’larda kullandığı disk formatlama uygulamasını, bugün hala aynı şekilde kullanıyor. Aynı pencere, aynı uygulama, aynı işlev…

Dave W Plummer, X üzerinde yayınladığı bir gönderide işte bu ilginç bilgiyi paylaştı. Plummer, bahsettiğimiz format penceresini yazan yazılımcının ta kendisi.

Bu haber sosyal medyada yayıldığı için artık Windows geliştiricilerinin dikkatini çekmiştir ve üç vakte kadar format kutusuna bir güncelleme gelmesini bekleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu