Haber

MEB, “Öğretmenlik Kariyer Sınavı” hakkındaki iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Öğretmenlik Kariyer Sınavı” hakkında kamuoyunu aldatıcı tezler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

MEB’den yapılan yazılı açıklamada, birtakım yayın organlarında ve toplumsal medya hesaplarında yer alan Öğretmenlik Meslek Basamakları yazılı imtihanının şaibeli olduğu, öğretmenler ortasında, imtihan sorularının elden ele dolaştığı, birtakım sendikaların imtihan kitapçığı dağıttığı ve imtihanda çıkan soruların dağıtıldığı tezleri üzerine harekete geçildiği belirtildi.

Açıklamada, gerçeğe karşıt savları yayan bireyler hakkında kabahat duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

Bakanlıkça Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen kabahat duyurusu dilekçesinde, “Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları yazılı sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz.” sözlerine yer verildiği bildirildi.

Şikayet dilekçesinde ayrıyeten, öğretmenler ortasında kelam konusu imtihana olan ilginin bu kadar yüksek olmasının birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olduğuna, bu çevrelerce imtihana müracaat yapılmaması istikametindeki davetlerin karşılık bulmaması üzerine, imtihana müracaat yapan öğretmenlerin zihninde imtihanın güvenirliği hakkında kuşku doğurmak üzere gerçeğe alışılmamış ve dayanaksız tezler yayılmaya başlandığına işaret edildiği belirtildi.

Bu savlarının rastgele bir somut desteği olmadığına, sırf söylentiler üzerinden imtihan hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığına dikkat çekilen dilekçede, “Sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır.” değerlendirmesinin yer aldığı kaydedildi.

Yapılan cürüm duyurusunda, palavra haberi yayan şahıslar tarafından halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma kabahati işlendiğinin belirtildiği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu