Haber

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında 6 aylık geçici ateşkes anlaşması imzalandı

Kolombiya hükümeti ile silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında Küba’da başlayan üçüncü tur müzakereler, “6 aylık geçici ateşkes anlaşması”nın imzalanmasıyla sona erdi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, müzakerelerin ardından 6 aylık ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı.

Rodriguez, taraflar arasındaki 180 günlük geçici ateşkesin 3 Ağustos’tan itibaren uygulanacağını belirtti.

ELN heyetinin baş müzakerecisi Pablo Beltran, Küba Devlet Lideri Miguel Diaz Canel’e müzakere sürecine katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Bu ateşkesin insani bir amacı var, Kolombiya toplumunun barışması için çatışmanın şiddetinin azaltılması gerekiyor. barış inşasına katılın.” ifadesini kullandı.

ELN’nin üst düzey liderlerinden Antonio Garcia da Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’ya teşekkür ederek, “Bugün çok özel bir gün, Kolombiya halkına duyduğunuz güven için size sonsuz minnettarım.” dedi. dedi.

Barış Yüksek Komiseri Danilo Rueda, tarihi bir kararın hayata geçtiğini vurgulayarak, “Bütün bu kararlar kademeli ve aktif bir şekilde uygulanacaktır. Kararların merkezinde yaşam ve özgürlük konuları yer almaktadır. ELN hiç bu kadar yakın olmamıştı.” sürece toplumun katılımı için.” değerlendirmesini yaptı.

Başkent Havana’da 2 Mayıs’ta başlayan üçüncü tur barış müzakerelerinin son aşamasına Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro da katıldı.

Başkan Petro, ELN’nin kendilerine ulusal ateşkes teklif ettiğini belirterek, “Mayıs 2025’te ELN ile devlet arasında on yıllardır süren savaş sona erecek” dedi. ifadesini kullandı.

??????? – Üç yıl sonra müzakere masasına dönüş

Başkent Karakas’ta Venezuela’nın garantörlüğü ve konut sahipliğinde bir araya gelen taraflar, 2019’da askıya alınan barış görüşmelerine 22 Kasım 2022’de yeniden başladı.

Norveçli ve Venezuelalı gözlemcilerin hazır bulunduğu toplantıyı Kolombiya hükümeti adına Otty Patino yönetirken, ELN heyetine Pablo Beltran başkanlık etti.

İlk tur görüşmelerde 13 Aralık 2022’de ateşkes sağlanamadı ancak bazı bölgelerde insani yardım ve tutuklu ELN militanlarının kurallarının uyumlaştırılması kararlaştırıldı.

14 Şubat’ta Meksika’da başlayan ikinci tür barış görüşmeleri, “ELN’nin siyasi statüsünün” tanınmasıyla sonuçlandı.

Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 7 Ağustos 2022’de göreve başlayan solcu Gustavo Petro, geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşmasını uygulama ve ELN ile barış görüşmeleri yapma sözü verdi. iktidara.

Örgütün 2019 yılında bir polis okuluna düzenlediği ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından müzakerelere ara verilmişti.

kulp-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu