Ekonomi

Kodak’ın Geliri İlk Çeyrekte %10 Düştü, Hisseler Düştü

ROCHESTER, NY – Eastman Kodak Company (NYSE: KODK) 2024 yılı ilk çeyrek mali performansını açıkladı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla gelirinde %10’luk bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Şirketin 2023’ün ilk çeyreğinde 278 milyon dolar olan geliri 249 milyon dolar olarak gerçekleşti. Gelirdeki düşüşe rağmen Kodak bu çeyrek için 0,30 dolar düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi.

Kodak’ın brüt kârı, bir önceki yıl 50 milyon dolar iken %2’lik hafif bir düşüşle 49 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ancak brüt kâr oranı %18’den %20’ye yükselerek daha etkin bir maliyet yönetimine işaret etti. Şirketin GAAP net geliri, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %3’lük marjinal bir düşüşle 32 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Operasyonel FAVÖK ise %56’lık daha önemli bir düşüş yaşayarak 2023’ün ilk çeyreğindeki 9 milyon dolardan 4 milyon dolara geriledi. Bu düşüş temel olarak düşük hacimlerden ve operasyonel verimliliği artırmayı amaçlayan bilgi teknolojisi sistemlerine yapılan yatırımların artmasından kaynaklandı. Bu yatırımlara rağmen Kodak, Aralık 2023 sonunda 255 milyon dolar olan çeyrek sonu nakit bakiyesini 262 milyon dolara çıkarmayı başardı.

Kodak’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jim Continenza, şirketin ana faaliyet alanlarında operasyonel verimlilik ve inovasyona olan bağlılığı hakkında yorumda bulundu. Continenza, “Ana faaliyet alanlarımız olan baskı ve gelişmiş malzemeler ile kimyasallarda inovasyona yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi. Continenza ayrıca şirketin Almanya’da düzenlenecek drupa fuarında yeni ürünlerini sergilemeyi planladığını da vurguladı.

Kodak’ın CFO’su David Bullwinkle brüt kar oranındaki iyileşmeyi ve şirketin operasyonları düzenlemeye odaklandığını vurguladı. Şirketin yılın geri kalanı için stratejisini özetleyen Bullwinkle, “Bu çeyrekteki operasyonel FAVÖK, otomasyona yapılan önemli yatırımlardan ve arka ofis işlevlerinin basitleştirilmesinden etkilendi” dedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Kazanç açıklamasının ardından Kodak’ın hisseleri %1,48’lik hafif bir düşüş yaşadı. Mütevazı piyasa tepkisi, yatırımcıların hem gelir düşüşü hem de istikrarlı bir brüt kar marjı içeren karışık finansal sonuçları ihtiyatlı bir şekilde sindirdiğini gösteriyor.

Stratejik planına ve operasyonel iyileştirmelere yatırım yapmaya devam eden Kodak, gelecekte büyümek için yatırım yaparken bugün müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu