Haber

Kayseri’de kiliseye saldırı öncesi gizli toplantı

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada, saldırıyı gerçekleştiren şebekenin Kayseri’deki bir otelde organizasyon toplantısı düzenlediği ortaya çıktı.

KİLİSE SALDIRISININ ARKASINDAKİ AĞ KAYSERİ’DE İKİ TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

Hücrenin bir araya geldiği Kayseri, Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada dikkat çekti. Saldırıyı gerçekleştiren şebekenin kilit üyelerinin 5 Ocak’ta 2 araçla önce bir rezidansta Kayseri’ye gittiği, ardından 7 Ocak’ta bir otelde organizasyon toplantısı yaptığı belirlendi.

Güvenlik ve istihbarat birimleri, 5 Ocak’ta Kayseri’de içeriği tam olarak belirlenemeyen ancak örgütsel olduğu değerlendirilen hücrenin yasa dışı faaliyetini araştırırken, 7 Ocak’ta da şüphelilerin izine aynı kentte yeniden ulaşıldı. Saldırıyı gerçekleştiren ağın kilit isimleri David T., Amirjon K. ile birlikte hareket ettikleri düşünülen Abdulaziz A., Rasul A., İslam M., Omadbek KD ve Temurbek MUE Ocak ayında bir araya geldi. Saldırıdan 5 gün önce 34 LP ve 34 FOU’lu bir plaka verilmişti. 2 araçla İstanbul’dan yola çıktı.

ÖNCE EVDE, SONRA OTELDE TANIŞTILAR

Şifreleri yavaş yavaş analiz edilen ve Kayseri’ye taşındıkları anlaşılan hücre üyelerini “Abdullah” kod adlı Amenullah H. karşılayarak, onları Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Yenidoğan Mahallesi’ndeki bir adrese götürdü. Söz konusu adreste örgütsel toplantı yaptıkları belirlenen şüphelilerin, 7 Ocak günü saat 05.36 ile 17.18 arasında Kayseri Melikgazi’de güvenlik güçlerinin bildiği bir otelde buluştukları kaydedildi. ile beraberindeki hücre üyeleri Rasul A., Davıd T., Omadbek D. ve Temurbek E. otelin 205 numaralı odasında, Omadbek D. ile Temurbek E. ise otelin 305 numaralı odasında buluştu.

CİLA PLAKALI ARAÇ MOSKOVA’YA GİTTİ

Olay günü ve öncesinde kullanılan Polonya plakalı EL738FX plakalı Hyundai aracının, 27 Kasım 2022 tarihinde Edirne Hamzabeyli Kara Hudut Kapısı’ndan ülkeye girdiği tespit edilen Abdullo B. isimli Tacikistanlı şahıs tarafından ülkeye giriş yapıldığı belirlendi. hücrenin ‘kayıp’ bir üyesi. Aracı Türkiye’ye getiren şahsın, aracın girişinden iki gün sonra 29 Kasım 2022’de İstanbul’dan Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareket ettiği bildirildi.

Edinilen bilgi ve belgelere göre, söz konusu Polonya plakalı otomobilin şüpheli Shamsullo R. yönetimindeki PTS sırasında 23 Ocak’ta havalimanı çevresinde ve 24 Ocak’ta ise Fatih ilçesi çevresinde kullanıldığı öğrenildi. sorgulama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu