Ekonomi

Japonya’nın negatif faiz oranlarını sürdürme kararı

Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün siyasi faiz oranını eksi yüzde 0,1’de sabit bırakırken, getiri eğrisi kontrol rejimini değiştirmedi.

BOJ’un dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı. Buna göre banka, politika faizini eksi yüzde 0,1’de değiştirmezken, oybirliğiyle alınan kararla getiri eğrisi kontrol rejiminde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

TAHVİL ALIMLARI DEVAM EDECEK

Politika metni, bankanın, Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizini yüzde 1’de tutmak için gerektiği kadar Japon tahvili, sınırsız miktarda devlet tahvili ve 12 trilyon yen borsada işlem gören fon (ETF) ve 180 yen satın alacağını vaat ediyor. Japon gayrimenkul yatırım fonlarında (J) yıllık milyar yen. -GYO alımlarının devam edeceği bildirildi.

Metinde, bankanın yurt içi ve yurt dışındaki belirsizliklerin yüksek olması nedeniyle finansal genişlemeye devam edeceği, ekonomik aktivite ve finansal koşulların yakından takip edileceği belirtildi.

Metinde, bankanın fiyat artışlarına yapacağı katkılarla sürdürülebilir ve yönetilebilir yüzde 2 enflasyon seviyesinde fiyat istikrarını sağlamayı hedeflediği vurgulandı.

Metinde Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi ile birlikte niceliksel ve nitelikli parasal genişlemeye devam edeceği, enflasyon hedefine ulaşılana kadar para tabanındaki genişlemenin devam edeceği belirtildi.

ENFLASYON TAHMİNLERİ DEĞİŞMEDİ

BoJ bu toplantıda ekonomiye ilişkin öngörülerini de açıkladı. Buna göre, Japonya Merkez Bankası üyelerinin 2023 yılı için ortalama büyüme beklentisi yüzde 2’den yüzde 1,8’e düşerken, çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve TÜFE’deki artış beklentileri sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 3,8’de değişmedi.

2024 yılı için büyüme tahmini yüzde 1’den yüzde 1,2’ye çıkarken, bu yıl enflasyonun yüzde 1,9 olacağı tahmini ise sabit kaldı.

BoJ üyeleri 2025 yılında büyümenin yüzde 1, TÜFE’nin ise yüzde 1,9 artacağı iddiasını değiştirmezken, çekirdek TÜFE artış beklentisi yüzde 1,7’den yüzde 1,8’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu