Ekonomi

Google DeepMind daha hızlı ilaç keşfi için yeni yapay zekasını ortaya çıkardı

Google (NASDAQ:GOOGL) DeepMind, ilaç keşfi ve hastalık hedeflemesini geliştirmeyi amaçlayan AlphaFold yapay zeka modelinin en son sürümünü tanıttı. AlphaFold’un yeni iterasyonu, insan DNA’sı da dahil olmak üzere yaşam için gerekli tüm moleküllerin davranışını haritalandırdı.

Bu gelişme, DeepMind’ın 2020 yılında moleküler biyolojide bir dönüm noktası olan protein davranışlarını tahmin etmek için yapay zekâdan yararlanan atılımını takip ediyor. Proteinler, insan metabolizması ve hastalıklarla mücadele için çok önemli olan enzimler ve antikorlar da dahil olmak üzere çeşitli moleküllerle etkileşime girer. Bu etkileşimler yeni ilaçların geliştirilmesinde temel öneme sahiptir.

DeepMind, her ikisi de kurucu ortak Demis Hassabis tarafından yönetilen Isomorphic Labs ile birlikte, son araştırmalarının yeni tedavilerin yaratılmasıyla ilgili zaman ve maliyeti azaltacağına inanıyor. Hassabis modelin önemini şöyle açıklıyor: “Bu yeni yeteneklerle, bir protein üzerinde belirli bir yere bağlanacak bir molekül tasarlayabilir ve ne kadar güçlü bağlanacağını tahmin edebiliriz. Hastalıklara yardımcı olacak ilaçlar ve bileşikler tasarlamak istiyorsanız bu kritik bir adımdır.”

Şirket ayrıca, bilim insanlarının fiziksel deneyler yapmadan önce hipotezlerini dijital olarak doğrulamalarını sağlayan erişilebilir bir çevrimiçi platform olan “AlphaFold sunucusunu” başlattı. Bu araç kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır, minimum bilgisayar uzmanlığı gerektirir ve araştırmacıların sadece birkaç tıklama ile testler yapmasına olanak tanır.

2021 yılından bu yana AlphaFold’un tahminleri, 200 milyondan fazla protein yapısına sahip bir veri tabanı aracılığıyla ticari olmayan araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Bu kaynağa bilimsel literatürde kapsamlı bir şekilde atıfta bulunulmuştur.

DeepMind’da kıdemli bir araştırma bilimcisi olan John Jumper, sunucunun önemini vurgulayarak, kapsamlı bilgisayar bilimi geçmişine sahip olmayan biyologların daha karmaşık vakaları kolaylıkla araştırmasına büyük ölçüde yardımcı olacağını belirtti.

Birmingham Üniversitesi’nde mikrobiyoloji uzmanı olan Dr. Nicole Wheeler, AlphaFold 3’ün potansiyel etkisi hakkında yorumda bulunarak, şu anda biyolojik tasarımların üretilmesi ve test edilmesinin zaman alıcı doğası nedeniyle engellenen ilaç keşif sürecini hızlandırabileceğini belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu