Teknoloji

Google artık “kanıtları karartmak” suçlamasıyla karşı karşıya

Google’ın anti-tekel sıkıntıları yıllardır bitmiyor. Şirket, başta Avrupa Birliği ve Hindistan olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde çeşitli davalara müdahil olmuştur. Şimdi, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), şirketi sürmekte olan bir antitröst davasındaki kanıtları gizlemekle suçluyor.

Wall Street Journal’a göre bakanlık, geçmişte Google çalışanlarının mesajları 24 saat içinde silen bir anlık mesajlaşma uygulamasında düzenli olarak “önemli ve hassas işler” yaptığını iddia ediyor. Ayrıca, Google çalışanları gayri resmi sohbet sistemlerini kullanmaları için onları eğitmek içinbahsedilir.

DOJ, şirketin işlerini yürütmek için gayri resmi sistemleri kullanmaya devam ettiğini savunuyor.

Google, bu iddiaları şiddetle yalanladı ve şu açıklamayı yaptı: Ekiplerimiz soruşturmalara ve davalara yanıt vermek için yıllarca vicdanlı bir şekilde çalıştı. Aslında, yalnızca bu durumda 4 milyonun üzerinde belge ürettik ve milyonlarcasını dünya genelindeki düzenleyici kurumlara sunduk.

Bakanlıktan gelen son suçlama, Google’ın haksız yere web arama pazarına hakim olduğunu kanıtlamayı amaçlayan devam eden bir davanın parçası. Devlet kurumu, Google’ın iş konuşmalarını otomatik olarak silerek bu davadaki kanıtları etkili bir şekilde yok ettiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu