Ekonomi

ETH staking tercihleriniz karakterinizi yansıtıyor olabilir mi?

“ETH stake edilmiş, sıvı staking türevleri… Son zamanlarda ortalığı kasıp kavuran ETH staking çılgınlığına giden yollara dikkat çekmek istedim.” Bybit’in Baş Teknoloji Sorumlusu Nathan Thompson, merak edenler için ETH’yi stake etmenin yollarından bahsetti.

Başlamadan önce ünlü şair Antonio Machado ‘Yolcu’nun ne dediğini bir kez daha hatırlayalım: “Yolcu, yol yok. Yürüdükçe yol yol oluyor.” Burada yazmış olduğumuz bu güzel sözün yatırım tavsiyesi olmadığını ve edebi bir dille kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Artık özlü sözlerimizi paylaşmaya ve başlamaya hazır olduğumuza göre, Çin Zodyakından bazen yararlanarak ve ETH stakingini birinci şahıs cinsiyetiyle karşılaştırarak açalım:

Öküz: Yavaş ve Sabit
Çin Burcu ile karşılaştırıldığında, öküz arketipik olarak güçlü ve kendine güvenen bir kişiliktir, ancak aynı zamanda bencil ve yeni fikirlere karşı şüpheci olabilir. Hakkında konuşulduğunu mu düşünüyorsun? O zaman doğrudan Lido ile stake etmek ilginizi çekebilir.

Lido Finance, toplam kilitli değer (9,5 milyar dolar) ve piyasa değeri açısından şu anda en büyük DeFi protokolü ve aynı zamanda en büyük likit staking türevleri (LSD) protokollerinden biri. Lido, ETH’nizi alır ve incelenmiş doğrulayıcılardan oluşan bir ekip aracılığıyla stake eder, gelirleri bir havuzda toplar ve doğrulayıcılara, DAO’ya ve yatırımcılara dağıtır.

Lido’ya ETH sunma karşılığında, DAO tarafından “stake edilmiş ETH” (stETH) belirteçleri verilir. Bu stETH jetonlarını, ilk sunulan ETH’nizle birlikte uygun getirilerinizi almak için bir makbuz (veya “sıvı türev”) olarak düşünebilirsiniz. Bu jetonları tıpkı Rocket Pool ve StakeWise gibi diğer LSD protokollerinin jetonları gibi açık piyasada alıp satabilirsiniz.

Herhangi bir risk var mı? Elbette var. ETH’lerinizin bulunduğu akıllı sözleşmelerde keşfedilmemiş bir güvenlik açığı bulunması, DAO’nun hacklenme olasılığı veya bir veya daha fazla Lido doğrulayıcısının Ethereum tarafından cezalandırılıp cezalandırılmaması gibi riskler olduğunu hatırlamakta fayda var. staking ödüllerinden bazılarını alın. Bu tür riskleri ve çok daha fazlasını aşağıdaki stratejilerin hepsinde görmek mümkündür.

Köpek: Dürüst, Tedbirli ve Biraz Sosyal

Seni tarif ediyor mu? Öyleyse, aradığınız şey otomatik birleştiricilerde olabilir. Hemen bir örnekle açıklayalım. Curve Finance’e likidite eklediğinizi ve LP belirteçlerinizi kilitlediğinizi hayal edin.

Curve kullanırken, iki protokol neredeyse birbirleri için yapıldığından ve Frax havuzları en iyi ödülleri sunduğundan, kişisel olarak Frax tabanlı belirteçleri kullanmayı seviyorum. “Frax ETH” veya frxETH adlı LSD’lerini stake etmek ve almak için ETH’lerimin bir kısmını Frax’ta harcadım.

frxETH belirteçleri için oldukça likit bir pazar ortamı sağlamaya devam etmek Frax’in çıkarınadır. Bu yüzden Curve’de bir LP havuzu işletiyorlar. Bu havuz %5,5 APY verirken, frxETH’leriniz de benzer bir getiri elde ediyor. Olağanüstü.

Ancak, bu APY’nin bir kısmı CRV jetonlarında ödenir. Açık konuşayım ETH olursa daha çok sevinirim. Bu yüzden Aladdin DAO’nun Yoğunlaştırıcı protokolüne geçtim ve onlara LP jetonlarımı verdim. Bu LP tokenlerini frxETH/ETH havuzundaki hissemin makbuzu olarak düşünebilirsiniz. Lamba cini yüzünden mi bilmiyorum, bana destek varlıkları açısından% 8 APY verdiler. Olağanüstü.

DeFi protokollerini şüpheli, gelişigüzel oluşumlarla karıştırdığınızda, doğal olarak riskler getirilerle birlikte çoğalır. Bire karşı üç protokol burada iş başında. Bu, risklerin de üç katına çıktığı anlamına gelir. Yalnız ben matematikçi değilim. Daha fazla veya daha az olabilir.

Kaplan: Şık, Sofistike ve Kontrol Her Zaman Elinde

Bu, büyük paralar yatıran deneyimli tüccarlar tarafından dikkate alınması gereken listedeki en karmaşık strateji olabilir.

Aslında kaplanlar da köpeklere benzer bir strateji kullanır. DeFi dünyasında bu kadar çok LP havuzu ve bu kadar çok birleştirici varken, tarzınıza uygun olanı bulmak çok da önemli olmamalı. Kaplanlar için risklerinden korunma sorunu ön plana çıkıyor.

Bybit’teki bilgili arkadaşlarla konuştuktan sonra, birkaç opsiyon sözleşmesinin de masada olması gerektiğine ikna oldum. Aslında olayın temel mantığı, ETH’nin çökme ihtimaline karşı sigorta olarak işe yarayan satım opsiyonlarını satın almak. StETH’nin endeksini tutma eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, süreksiz kayıp riski düşük olduğu için ihtiyaç duyulan tek şey bu olabilir (bir endeks sapmasına karşı korunmak isteyenlerin Arbitrum’daki Y2K protokolünü kontrol etmeleri önerilir).

Ancak, Alım Opsiyonlu Ayı Yayılma Stratejisi daha temiz bir strateji olabilir. Bu strateji fiyat kayıplarına karşı bir sigorta görevi görürken, aynı zamanda yatay piyasalarda bir miktar kar da getirebilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Seçenekler Strateji Rehberi Muzumuza bir göz atabilirsiniz.

Kurbağa: Ponzies ve Airdrop’lardan Bıktık

Bu strateji, kripto dünyasının bazı bölgelerinde iyi bilinir. Risk konusunda kendinize ne kadar güvendiğinizi bir benzetmeyle açıklamaya çalışalım: Fıstık ezmesine bulandığınızı ve yaramaz bir şempanze çetesine karşı koştuğunuzu hayal edin. İşte bu kadar güvendesin.

Bu strateji aslında “aynı eylemi defalarca tekrarlamak” ile ilgilidir. Yani başlangıçta bir varlık sunuyorsunuz, teminat olarak ödünç alıyorsunuz, aldığınız borçları başlangıçta verdiğiniz varlıktan daha fazlasını almak için kullanıyorsunuz ve süreçleri hep tekrarlıyorsunuz.

Araştırma yaparken, wstETH yatırdığınızda yaklaşık %2’lik bir getiri sunan (aslında stETH ile aynı ama daha güçlü bir endekse sahip) ve %3,5 faizle USDC ödünç almanızı sağlayan bir getiri toplama protokolüne rastladım.

Daha fazla wstETH elde etmek için ödünç aldığınız USDC’leri alıp satarsınız ve anında tasfiyeden kaçınmak için işlemi %75 kredi oranıyla olabildiğince çok tekrarlarsınız. Bu döngüyü beş kez yaparsanız, wstETH’niz için %13’ün üzerinde APY elde edersiniz. %5 kazanıyor.

Kişiliğiniz ve karakteriniz ne olursa olsun size uygun bir strateji bulmanız oldukça mümkün. İlk bakışta karmaşık görünse de, kendi başınıza veya borsalardan birinde merkezi olmayan bir cüzdanınız varsa, bu işlemlerin çoğu sadece birkaç tıklama ile yapılabilir. Bazı felaket tellalları çok hevesli risk almanın ısrarını eleştirirken, LSD’lerdeki eğilimi ETH’nin yeni bir getiri varlığı olarak ortaya çıkması perspektifinden görüyorum.

Belki de stETH’nin geleneksel tahvil piyasasına rakip olacağı gün gelecek. Sonuçta, eğer hükümetler kendi tahvil piyasalarının türevlerini kullanarak trilyonlarca dolarlık ekonomiyi fiilen işler hale getirebilirlerse, kriptodaki arkadaşların arasında çalışan birkaç node nedir?

Feragatname: Bu içerik herhangi bir yatırım tavsiyesi teşkil etmez ve herhangi bir yatırım aracı önermek veya tavsiye etmek için bir teklif veya teşvik şeklinde yorumlanmamalıdır.

Dikkat: Yukarıdaki içeriğin yazımında yapay zeka kesinlikle kullanılmamıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu