Ekonomi

Erdemli’de 2,5 Ton Bal Üretildi

Mersin’in Erdemli ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü tarafından bu yıl 2 bin 100 rakımda 2,5 ton bal üretildi. Kilosu 300 liradan satılan bal hakkında bilgi veren Enstitü Müdürü Mustafa Ünlü, “Bu yıl rekoltede bir miktar düşüş oldu ama yine de balın kalitesi çok yüksek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü Arıcılık Dairesi Başkanlığı, Toros Dağları’nın eteğinde 2 bin 100 rakımda bal hasadına başladı. Hasada katılan enstitü müdürü Mustafa Ünlü, bu yıl çok daha kaliteli eserler aldıkları için talebe yetişemediklerini belirtti. Çalışmalar hakkında bilgi veren Ünlü, “Kovanlarımızı yaylaya getirmemizin nedeni çiçek çeşitliliği ve florasının zenginliği ve balın kaliteli olması. Teknik olarak 2 ziraat mühendisi, 1 tekniker ile bu işi yapıyoruz. ve 1 işçi.Kurumumuza bağlı 110 kovanımız var ve bu kovanlardan yılda 2.5 ton bal üretiyoruz.Bu yıl verimde biraz düşüş oldu ama balın kalitesi hala çok yüksek.Artık başladık. kovanlarımızda bal hasadı yapılmaktadır.Bu ballar hazırlanıp paketlendikten sonra kurumumuzun satış noktalarında vatandaşlara ulaştırılmaktadır.Toros Dağları’nın eteklerinden gelen yabani balımıza talep çok fazla olduğundan , satışa sunulduktan sonra kısa sürede tükeniyor.Balımız kilosu 300 liradan satılıyor” dedi.

ARICILIK EĞİTİMİ VERİLİYOR

Arıcılıkla ilgilenenlere de eğitimler verdiklerini kaydeden Ünlü, “1944 yılında kurulan bir enstitü olarak üreticilerimize her zaman takviyeler yapıyoruz. Enstitü olarak arıcılığa başlayanlara ve arıcılık yapacaklara eğitim seminerleri düzenliyoruz. arıcılıkla ilgileniyoruz.Arıcılarımıza ana arı konusunda bilgi vererek ve üretim yaparak destek olmaya çalışıyoruz.Enstitü olarak bölge illerimizin yaklaşık 11’inde arıcılık konusunda bilgi ve bilimsel çalışmalara güveniyoruz.Kurum olarak Kısıtlı ve kaliteli bal ürettiğimiz için vatandaşlarımızdan olumlu geri dönüşler alıyoruz.Vatandaşlarımızın tanıdıkları ve bildikleri kişilerden bal almaları daha iyi olacaktır.Tüm arıcılarımıza verimli bir hasat dönemi diliyorum” dedi.

Arıcı olan Mehmet Doğan, “Bu yıl hava şartlarından dolayı bir kez hasat yapacağız. Rekoltemiz düşük ama kalitesi çok hoş. 50 kovanım var ve bu kovandan yaklaşık 300 kilo bal toplamayı planlıyorum. Tüm arıcılarımıza verimli bir hasat dönemi diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu