Ekonomi

Enflasyon verileri yaklaşırken dolar gücünü koruyor, yen zayıflıyor

Piyasa katılımcıları bu hafta açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken ABD doları bugün istikrarını korudu. Federal Rezerv’in faiz indirimlerini yıl sonuna kadar erteleyebileceği beklentileri para birimine destek sağladı. Eş zamanlı olarak Japon yeni zayıflayarak dolar karşısında son dört haftanın en düşük seviyesine ulaştı.

Doların güçlenmesinde, ABD devlet tahvillerine olan talep konusunda şüphe uyandıran iki ve beş yıllık tahvil ihalelerinin yetersiz kalmasının ardından Hazine tahvillerinin getirilerinin yükselmesi de etkili oldu. Euro hafif bir düşüşle 1,0848$’a geriledi ancak Mayıs ayında %1,7’lik bir artış kaydederek 2024 yılındaki ilk aylık yükselişini gerçekleştirdi. İngiliz Sterlini’nin Mayıs ayını %2’lik bir artışla 1,27525 dolardan tamamlayacağı tahmin ediliyor.

Son veriler, ABD tüketici güveninin Mayıs ayında son üç aydaki düşüş eğiliminin aksine iyileştiğini ortaya koydu. Bununla birlikte, enflasyona ilişkin endişeler devam ediyor ve birçok hane halkı önümüzdeki yıl daha yüksek faiz oranları bekliyor. Bu duygu, 2024 başında 150 baz puanlık beklenen faiz indiriminden sadece 34 baz puana kayan piyasanın spekülasyonunu yansıtıyor. CME FedWatch aracı, ABD’de süregelen enflasyon ve ekonomik zayıflık işaretlerinin faiz beklentilerini etkilemesi nedeniyle Eylül ayına kadar %44’lük bir faiz indirimi olasılığına işaret ediyor.

Dikkatler bugün açıklanacak olan Almanya ve Cuma günü açıklanacak olan Euro Bölgesi enflasyon verilerine odaklanmış durumda. Ancak en çok beklenen veri Cuma günü açıklanacak olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi raporu. Federal Rezerv tarafından yakından takip edilen bu verinin aylık bazda sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Para birimini emsallerinden oluşan bir sepete karşı ölçen dolar endeksi, Salı günü görülen 104,33’lük yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesinden hafifçe toparlanarak 104,7’de çok az hareket gösterdi. Endeks Mayıs ayı için %1,5 oranında düşüş gösterdi.

OCBC’de döviz stratejisti olan Christopher Wong, “Döviz piyasaları bu haftanın ilerleyen günlerinde çekirdek PCE verileri beklentisiyle zamanı işaretlemeye devam ediyor,” diyerek dolar endeksi için 104-105 aralığının yeni bilgiler ortaya çıkana kadar korunabileceğini öne sürdü.

Avustralya doları, Nisan ayı tüketici fiyat enflasyonundaki beklenmedik artışın ardından 0,66485 dolarda sabit kaldı ve faiz oranları üzerinde potansiyel yukarı yönlü baskıya işaret etti.

Yen ise bugün erken saatlerde dolar başına 157,41 ile dört haftanın en düşük seviyesine gerileyerek daha önce Japon yetkililerin müdahalesine neden olan seviyelere yaklaştı. Son işlem itibariyle yen 157,255 seviyesindeydi. Yen’in düşüşü Japon yetkililerin olası sözlü müdahalelerine rağmen gerçekleşti ve para birimi bu yıl dolar karşısında %10 değer kaybetti, ancak yine de Mayıs ayında aylık bir kazanç elde edebilir.

Japonya Merkez Bankası, yendeki keskin değer kaybının enflasyonda artışa ya da halkın enflasyon beklentilerinde kaymaya yol açması halinde faiz oranlarını artırmayı değerlendirebileceğini belirtti.

Asya’daki işlem saatlerinde, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin gösterge faizi %4,568’e yükselerek 3 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu arada, yen diğer önemli para birimleri karşısında daha zayıf işlem görüyor, pound ve euro Japon para birimi karşısında son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu