Haber

Depremzedelerden Öğrenim Ücreti İstediler!

İnönü Üniversitesi, halen çadırlarda yaşayan depremzedelerden öğrenim ücreti istedi. Muafiyet kararının formasyon öğrencilerini kapsamadığını belirten üniversite, son kayıt tarihini 16 Mart olarak belirledi.

İnönü Üniversitesi, depremde arkadaşlarını, ailesini ve ikametgahını kaybeden formasyon öğrencilerinden kayıt yenileme için para istedi.

Kahramanmaraş’ta arka arkaya meydana gelen sarsıntılardan en çok etkilenen illerden biri de Malatya oldu. Valilikten yapılan açıklamaya göre kentte 3 bin 103 bina yıkılırken, 18 bin 29 ağır hasarlı ve 2 bin 29 orta hasarlı bina tespit edildi. Acil olarak yıkılacak bina sayısının 494 olduğu belirtildi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre Malatya İnönü Üniversitesi, kentte barınma başta olmak üzere birçok sorun devam ederken skandal bir karar aldı. Üniversite yönetimi, 18 Mart’ta başlayacak olan bahar dönemi ücretinin üniversite hesabına yatırılması gerektiğini bildirdi.

En geç 16 Mart’ta ödenmesi gereken ücretlere ilişkin üniversiteden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Sertifika ve Kurs Programlarını kapsamadığına dikkat çekildi. Formasyon öğrencileri, sertifika ve kurs programı kapsamında yaptıkları değerlendirmeye tepki gösterdi.

“Akrabalarımızı, evlerimizi kaybettik”

Filiz Demir, çok sayıda arkadaşının enkaz altında olduğunu ve bazılarının tedavilerinin devam ettiğini belirterek, üniversiteye tepki gösterdi:

‘Benim gibi 800 yakın arkadaşım da Malatya İnönü Üniversitesi’nde formasyon eğitimi alıyordu. Depremden sonra akrabalarımızı, ailelerimizi ve evlerimizi kaybettik. İnönü Üniversitesi utanmadan bizden 2. dönem oluşumu istiyor.’

Bazıları şehri terk etmek zorunda kaldı, bazıları çadırlarda yaşıyor. Demir, staj sürecinin de belirsiz olduğuna dikkat çekti. Demir, derslere girebilmek için tüm malzemelerinin enkaz altında kaldığını belirtti. “İnsanlar derslerin online olacağını söylüyor ama mesela benim bilgisayarım yok. Depremde evden çıkamadım. O zamanlar aklıma bilgisayar gelmiyordu, derslere nasıl girileceği muamma”sözlerini kullandı.

karpuzluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu