Haber

Danıştay, ‘Basın Kartı Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu

ANKARA – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel İdare Konseyi, 14 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliği’nin Anayasa ve maddelere karşıtlık içeren hususlarının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Danıştay’da yaptığı müracaatta yeni bir gelişme yaşandı. Danıştay 10’uncu Dairesi kelam konusu yönetmeliğin birtakım hususlarının yürütmesini durdurdu.

‘FAHRETTİN ALTUN’UN HUKUKSUZLUĞU YENİDEN DURDURULDU’

Danıştay’ın, Basın Kartı Yönetmeliği’nde basın kartı ile daima basın kartının iptalinde Basın Kartı Komitesini devre dışı bırakıp Bağlantı Liderinin yetkili kılınması, Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK) ile kamu kurumlarında çalışanlara basın kartı verilmesi ve basın kartı verilecek bireylerde “mücbir sebepler dışında bir aydan fazla olmamak üzere ara vermeden çalışması” kriterlerini hukuka uygun bulmadığını belirten ÇGD ve Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası, “Fahrettin Altun’un hukuksuzluğu yine durduruldu” başlığıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Danıştay 10. Dairesi’nin aldığı karar, idari makamların resen aldıkları kararlarla ifade özgürlüğüne yapacakları müdahalenin keyfilik riski içerdiğini vurgulamakla, geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan ‘bant daraltması’ uygulamasının hukuksuzluğuna da ışık tutuyor.”

Danıştay’ın kararında, 18 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, kamuoyunda ‘sansür düzenlemesi’ olarak bilinen 7418 sayılı Basın Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile son devirde basın ve haberleşme özgürlüğünü kapsayacak kritik değerlendirmelere de yer verildiği belirten açıklamada şunlar kaydedildi.

DEMOKRATİK TOPLUMLARDA KANIYI AÇIKLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ KIYMETLİ BİR YER ALIR: Demokratik toplumlar, temel hak ve özgürlüklere dayanan toplumlar olup, bu çeşit toplumlarda devletin misyonu, temel hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirmektir. Temel hak ve özgürlükler ortasından niyet ve kanaat özgürlüğü, bilhassa kanıyı açıklama özgürlüğü değerli bir yer alır. Fikir ve kanaati açıklama özgürlüğünün en olağan yollarından birisi ise basındır.

BASININ, ‘HABER VERME’ VE ‘ELEŞTİRİ HAKKI’ VARDIR: Demokratik toplumlarda basının en kıymetli fonksiyonu, kamu faydasını ilgilendiren olay ve mevzularda açıklamalar yapmak, haber ve bilgi vermek, tenkit ve paha yargıları sunmak suretiyle kamuoyunu oluşturmak, toplumu aydınlatmaktır. Basına yaptığı bu fonksiyon nedeniyle iki hak tanınmaktadır. Bu haklar “haber verme hakkı” ile “eleştiri, değer yargısında bulunma hakkı”dır. Haber verme hakkı, kamu faydası taşıyan bir olayı topluma haber vermek, bildirmektir.

AYM ‘SANSÜR YASASINI’ İPTAL ETMELİ: Emekten yana demokratik bir nizamın varlığının, kelam konusu yargı kararında da kayda geçirildiği üzere fikir, tabir ve basın özgürlüğünün temeli olmaksızın hayata geçirilmesi mümkün değildir. Ne yayın yasakları, ne sansür kanunları ne de günümüzdeki kaçınılmaz bir bağlantı ağı olan toplumsal medyaya kısıtlama getirilmesi Türkiye’nin içine çekilmeye çalışıldığı kaosun tahlili olamaz. Hatta bu kaosu daha da artırmaktan diğer bir sonuç doğurmayacaktır. Bu vesileyle ‘sansür düzenlemesi’ni önümüzdeki aylarda görüşmesi beklenen Anayasa Mahkemesinin, demokratik toplum ve hukuk sorumluluğuyla davranarak, düzenlemenin neden olacağı tahribatların daha da fazla artmaması için iptal kararı vermesini beklediğimizi bildiririz. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu