Haber

Danimarka Kuran Yakma Eylemlerini Engellemenin Yollarını Arayacak

Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Kuran yakma eylemlerinin ülkeyi olumsuz etkilediğini vurgulayarak, Danimarka hükümetinin bu eylemleri önlemenin yollarını arayacağını duyurdu.

“Şu anda Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının, dünyanın birçok kıtasında diğer ülkelerin kültürlerine, dinlerine ve geleneklerine hakaret ve aşağılamayı kolaylaştıran bir ülke olarak görüldüğü bir düzeye ulaştığı bir durumla karşı karşıyayız. Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 15 hükümet Danimarka’yı kınadı. Büyükelçilerimiz görüşmelere davet edildi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Danimarka ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki olarak Pazartesi günü toplanıyor. “Bu ülkeleri aşağılamak ve tepkileri kışkırtmak içindi. Bunun değerli sonuçları olabilir. Danimarka’ya ve benzer düşünen ulusların çıkarlarına temelde zarar veren sonuçlar. Ayrıca Danimarka’da değerli güvenlik sonuçları olabilir.”

“ÖNLEMENİN YOLLARINI BULACAĞIZ” Bakanlık, Danimarka hükümetinin ‘ifade özgürlüğü’nden taviz vermeden bu tür eylemleri engellemenin yollarını arayacağını belirterek, “Bu nedenle Danimarka hükümeti, diğer ülkeleri, kültürleri ve Dinlerin aşağılayıcı olduğunu ve bunun özellikle güvenlik açısından Danimarka için değerli ve olumsuz bir etki olduğunu dile getiren Gül, “Bu tabii ki anayasal olarak korunan ifade özgürlüğü çerçevesinde ve özgürlüğün olmadığı gerçeğini değiştirmeyecek şekilde yapılmalıdır. Danimarka’da ifade biçiminin çok geniş bir kapsamı var.” Toplumu yansıtmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Danimarka hükümeti, Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına net bir ara vermiş ve bu olayı kınamıştır. Bu yakıcı eylemler, birkaç kişi tarafından gerçekleştirilen son derece saldırgan ve pervasız eylemlerdir. Bu birkaç kişi değerleri temsil etmemektedir” Danimarka toplumunun üzerine inşa edildiği “eylemler aşırılık yanlılarının işine geliyor. Ortada durmamız gereken bir zamanda bölünme tohumları ekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu