Haber

Bursa’da anneanne ile torununun ölümüne neden olan alkollü sürücü hakim karşısında

Bursa’nın Mudanya ilçesinde otomobiliyle çarptığı kadın ile torununun ölümüne neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan sanığın yargılanmasına başlandı.

Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Burak U, kazada hayatını kaybeden Fikriye Yeğit’in eşi ve oğlu, kaza sonrası hastanede vefat eden torunu Zeynep Mira Güler’in annesi ve babası ile taraf avukatları katıldı.

Savunmasını yapan Burak U, kaza nedeniyle üzgün ve pişman olduğunu, bilerek ve isteyerek hareket etmediğini söyledi.

Olay gününü anlatan Burak U, şu savunmayı yaptı:

“Arkadaşlarla buluşmak için Altınşehir Mahallesi’ndeki evimden çıktım. Konuttan çıkmadan evvel bir şişe bira içmiştim. Aracımla Mudanya istikametine yanlışsız seyir halindeydim. Araçla saatte 60-70 kilometre süratle seyir halindeyken önüme birden 3 kişi çıktı. Yola çıkan şahısları görünce fren yaptım. Aracı sola kırmaya çalıştım. Buna karşın şahıslara çarpmaktan kendimi kurtaramadım. Ölenlerin ailesiyle görüşüp anlaşmak istiyorum. Ölenlerin ailesine başsağlığı diliyorum. Alkolün tesiri altında değildim. Aracı süratli biçimde kullanmıyordum.”

Kazada hayatını kaybeden anneanne ile torununun yakınları, sanık hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Olay günü denizden çıkıp evlerine doğru yürüdüklerini aktaran Fikriye Yeğit’in kardeşi Ferihan Malcı, “Yola geldik, yol bomboştu. Ortamızda birer adım vardı. Yol üç şeritliydi, birinci iki şeridi geçtik. Üçüncü şeride geldiğimizde birden bir araç geldi. Yalnızca ‘küt’ diye ses duydum. Daha sonra ne olduğunu anlamadım. Benim bağırdığım söyleniyor lakin ben bunları dahi hatırlamıyorum. Şoka girmiştim.” diye konuştu.

Görgü tanığı, aracın hızının 120 kilometreden fazla olduğunu iddia etti

Tanık olarak dinlenilen Murat S. ise kaza günü aynı yolda araç kullandığı, sanığın aracını trafikte gördüğünü dile getirdi.

Murat S, şu ifadeleri kullandı:

“Mudanya Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yerden aşağı hakikat araçla seyir halindeyken sanığın kullandığı araç beni solladı. Araç sağa geçti. Ben şeridimde devam ediyordum. MOBESE kameralarının olduğu yeri geçtikten sonra kaza yapan araç zikzak yaparak beni tekrar geçti. Ben aracın zikzak yapması nedeniyle selektör yaptım. Aracı uyarmak için peşinden aracımın suratını yükselttim. Suratımı 120 kilometreye çıkardığım halde yetişemedim. Daha sonra poşetlerin uçuştuğunu gördüm. Baktığımda küçük kızın elinin yere düştüğünü gördüm. Çarpışmanın olduğu yer ile benim bulunduğum yer ortasında 500-600 metre aralık vardı. Ben 120 kilometre ile gittiğim halde sanığın kullandığı araca yetişemedim.”

Ölenlerin yakınlarının avukatı, iddianame ve raporlarda sanığın alkollü olduğunun gözetilmediğini ileri sürerek, sanığın olası kastla öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi.

Bunun üzerine yeniden söz verilen sanık Burak U, “Yıllar evvel uyuşturucu unsur kullanmıştım. Olay günü alkol almıştım lakin uyuşturucu kullanmadım. Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Sanığın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, belgedeki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bursa-Mudanya kara yolunda 26 Haziran’da Burak U. idaresindeki 16 ANV 418 plakalı otomobil, yolun karşına geçmeye çalışan Fikriye Yeğit (56) ve torunu Zeynep Mira Güler’e (6) çarpmıştı. Fikriye Yeğit olay yerinde, torunu ise Bursa Kent Hastanesinde hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan Burak U, tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu