Ekonomi

Bitcoin, halving yaklaşırken düşüş eğilimini koruyor

Investing.com – Bitcoin, önceki günkü toparlanma çabalarını dün öğleden sonra jeopolitik riski yeniden artıran açıklamaların gelmesinin ardından kısa kesti ve yönünü yeniden aşağı çevirdi.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyuizleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimizeburadan ulaşın.

En büyük kripto para birimi, dün %3,4 oranında düşüşle önceki günkü kazanımlarını geri verdi ve günü 63.400 dolar bandında kapattı. Bugünkü işlemlerde 61.000 dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin, Avrupa seansının açılmasıyla birlikte 63.000 dolar alanına geri döndü.

Bitcoin’de düşüş yavaşlayacak mı?

Bitcoin piyasasında volatil hareketler devam ederken vadeli kripto işlemlerinde önemli miktarlarda tasfiyeler devam ediyor. Son 24 saatte 274 milyon dolar değerinde vadeli pozisyon kapanırken bu işlemlerin 200 milyon dolarını alış pozisyonları oluşturdu. Bu da düşüş eğilimine rağmen yatırımcıların, yükseliş beklentisini koruduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte dış kaynaklı haberlerin baskın olduğu Bitcoin piyasasında, dün Hong Kong haberi sonrası kısa bir süre 66.000 dolara doğru hareketlenme görülse de bu olumlu gelişmeye tepki sınırlı kaldı. Bitcoin yatırımcılarının gündeminde ise 20 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen halving olayı var.

Hafta sonu gerçekleşmesi beklenen halving’in ardından madencilerin faaliyetleri sonucu elde ettiği BTC miktarı, 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek. Uzmanların çoğu halving’in kısa sürede fiyat üzerinde önemli bir etkisinin olacağını düşünmezken kripto para arzındaki düşüşün yatırımcı üzerinde psikolojik bir etkisi olabileceğini düşünenler de var.

BTC talebi halving sonrası yeniden artabilir mi?

Halving öncesi dönem hakkında yorum yapan bazı yatırımcılar ise bu önemli olay öncesi gerçekleşen geri çekilmenin tarihsel döngüyle uyumlu olduğunu düşünüyor. Geçmiş halving öncesi dönemlerde de Bitcoin fiyatında gerileme olduğu üzerinde duranlar, bu döngüyü potansiyel bir yükselişe hazırlık olarak görüyor. Ayrıca bu seferki halving dönemi, ETF ürününden kaynaklı olarak daha önce görülmemiş bir talebin var olmasıyla farklılık gösteriyor. Yakın zamanda Hong Kong’da da ETF işlemlerinin başlayacak olması, Bitcoin arzı düşerken talebi artıracak bir gelişme olarak olumlu karşılanıyor.

Güncel durumda ise yatırımcıların riskten kaçınma refleksi olarak bu dönem Bitcoin’den çıkma eğilimini devam ettirmesi, kripto paranın yükseliş yolundaki en büyük sorunu olarak kalmaya devam ediyor. Bitcoin, şu an için 63.000 dolar bölgesinde bir destek bulmuş gibi görünürken yeni bir satış dalgasıyla bu desteğin kırılması durumunda kayıpların daha da artması gündeme gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu