Yaşam

BAE, ‘Örümcek Adam’ filmini yasakladı

Türkiye’de 2 Haziran’da vizyona giren “Spider-Man: Across the Spider-Verse” filminin tek sahnesinde LGBTIQ+ bayrağı olması nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri’nde gösterilmeyeceği açıklandı. 2018 yılında Oscar kazanan Spider-Man: Into the Spider-Verse filminin devamı niteliğinde olan film, internette Gwen Stacy karakterinin trans olup olmadığı konusunda tartışmalara neden oldu ve bir sahnede yer aldı. Fragmanda ‘Trans çocukları koruyun’ yazısı gündem oldu.

Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’deki büyük sinema zincirleri, Vox, Novo ve Real sinemaları da dahil olmak üzere web sitelerinin “çok yakında” bölümlerinde sinemayı listelememektedir. BAE Medya Kurulu, Twitter’da BAE’nin değer ve ilkelerine ve ülkede yürürlükte olan medya içerik standartlarına dayalı geleneksel olmayan içeriğin dolaşımına veya yayınlanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Haziran 2022’de BAE, Walt Disney-Pixar’ın uzun metrajlı animasyon filmi “Lightyear”ın bire bir cinsiyet ilişkisi içinde karakterlere yer verdiğini söyleyerek gösterimini yasakladı.

.

beytussebapajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu