Hakkında

Apple Car ve Özellikleri Hakkında Bildiğimiz Her Şey: Çıkış Yılı, BMW ile Ortaklık, Otonom Sürüş ve Daha Fazlası…

Sadece büyük otomobil üreticileri değil, teknoloji devleri de elektrikli araba Piyasada adlarının geçtiğini görüyoruz. Kaliforniya merkezli ünlü şirket Apple da Titan Projesi,Peki “Elma Arabası” Projesiyle onlardan biri oldu. Apple Car projesini duyan herkes, Apple elektrikli otomobilini ne zaman tanıtacak?Büyük bir merakla beklemeye başladı.

Çünkü o Apple’ın kurucusu. Steve Jobs,2008’de ilk araba üretme fikri Bunu ileri sürdü ama herhangi bir işlem yapmadı. Daha sonra çeşitli tezlerin yayılması insanları Elma Arabası Proje gelir mi gelmez mi diye merak etmemi sağladı. Tamam Apple Car hakkında bilinen özellikler nelerdir?Tüm sorularınızın cevapları bu içerikte.

İşte Apple Car hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey:

  • Apple, “Project Titan” üzerindeki çalışmalarına üstü kapalı olarak devam ediyor(!).
  • Apple Car’ın 2024’te üretime başlayacağına dair raporlar sızdırılmıştı.
  • Apple Car sahip olduğu özelliklerle Tesla ile yarışabilir.
  • Hyundai, BMW gibi üreticilerle ortak çalışabiliyor.
  • Rakiplerine göre daha yüksek fiyat etiketine sahip olacak.
  • Tasarım dili BMW’nin i3 modeliyle aynı olabilir.
  • Apple’ın “Silicon” işlemcisinden güç alacak.
  • Siri, yapay zeka ve LiDAR sensör desteğiyle yarı otonom sürüş vaat edecek.
  • Apple Car’ın 2026 yılında tanıtılacağı düşünülüyor.

Apple, “Project Titan” üzerindeki çalışmalarına üstü kapalı olarak devam ediyor(!).

Her ne kadar elma “Elma Arabası” Proje her ne kadar kapalı tutulmaya çalışılsa da şirketin çalışmak istediği firmalardan çeşitli sızıntılar geliyor. Onlardan biri Alman otomobil devi BMWApple ile Apple arasında yapılan ortaklık görüşmeleri sonucunda ortaya atılan iddialar.

Yıllardır Apple Car söylentileri dolaşıyor Kendini hayatta tutuyor.Apple, şu ana kadar Apple Car hakkında resmi bir açıklama yapmadı ancak yayınlanan raporlar, muhabirlerin çeşitli röportajları ve sızıntılar, proje halen devam ediyorve şirket Apple Car’dan vazgeçmiş değil.gösteriyor.

Apple Car’ın 2024’te üretime başlayacağına dair raporlar sızdırılmıştı.

Apple analistlerinden Mark Gurman, 2022 yılı sonuna kadar doğru bir rapor yayınladı. Bu rapora göre Apple Car, 2025 yılında yapılması planlanan bir lansmanda tanıtılacaktı. Ancak Apple, süreci tam olarak yönetememiş olabilir, bu nedenle lansman tarihi 2026’ya ertelendi. Apple Car ile de öyle bu yılbuluşabiliriz.

Akıllı telefon üretmek artık pek çok şirket için çocuk oyuncağı. Ama çoğu Ürettiği cep telefonlarıyla tanınıyorBir firmanın otomobil üretmesi oldukça zor görünüyor.

Apple Car sahip olduğu özelliklerle Tesla ile yarışabilir.

Apple her ürününü tanıtıyor aceleyle onu piyasaya sürüyor; En son tanıtılan sanal gerçeklik gözlüğü Vision Pro da bunlardan biri. Durum böyle olunca uzun zaman oldu Şehir efsanesi haline gelen Apple Car Ortalığı kasıp kavuracak gibi görünüyor. Çünkü Apple Car projesinin ertelenmesi, beklentileri tam anlamıyla atmosfere taşıyor.

Projesi, özellikleri, lansman tarihi ve daha birçok yönüyle ortalığı karıştıran Apple Car, bekleyenleri heyecanlandırdı. Çünkü en güçlü rakiplerinden biri olan Apple, Tesla’nın iştah açıcı özellikleriBir şekilde geçmesi gerekiyor.

Apple Car ile ilgili olduğu söylenen bir otomobil patenti.

Yapay zekanın toz duman çıkardığı bu dönemde Apple’ın yapay zeka destekliBir ürünün tanıtımını yapmamak çok saldırgan olacaktır. Apple Car’da yapay zeka Siri tarafından desteklenen bir sürüş deneyimi olması bekleniyor. Aydınlatma takviyeli koltuklar, akıllı emniyet kemerleri,Tamamen sağlam camdan yapılmış tavan ve hatta yapay zeka desteğiyle otonom sürüş vaat etmesi beklenen Apple Car’ın direksiyon ve pedalsız olması bekleniyor.

Hyundai, BMW gibi üreticilerle çalışabilir.

BMW’nin eski yazılım mühendisinin 2015 yılında Apple’a katılması, iki şirketin dostlaşmasının adımları olarak yorumlandı. Bu adımları destekleyen bir rapor da Berlin’den geldi. Buna göre Apple Car konsepti,15 ile 20 arasında çalışanı vardır ve ortaklıklar için çalışan bir otomobil laboratuvarı ve gerekli satış izinleri bulunmaktadır. gizli bir ekipÖyle olduğu belirtildi.

Dahası Hyundai,Apple’ın Apple Car için kendileriyle iletişim halinde olduğunu doğruladı.

Ortalıkta dolaşan birçok iddiaya göre Apple Car, otonom sürüş deneyimi sunacak. Direksiyon ve pedallar olmadan olurdu. Ayrıca direksiyon olmayacağı için sürücü ve ön yolcu koltukları tek parça olacak. Ancak Apple Car için firmanın adının BMW ile birlikte anılması, birçok sızıntıda gördüğümüz Apple Car’ın tam otonom sürüş desteğine sahip olduğu anlamına geliyor. Fütüristik bir tasarıma sahip olacağı iddialarıyavaş yavaş yalanladı.

Rakiplerine göre daha yüksek fiyat etiketine sahip olacak.

Hakkında bu kadar çok şey yazılan Apple Car elbette fiyat etiketi ile O da konuşulacak gibi görünüyor. Şu anda en güçlü rakiplerden biri Tesla, Hiçbir konfigürasyona gerek kalmadan 40 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Normalde bu fiyat etiketi çeşitli eklemelerle 70 bin doların üzerine çıkabiliyor.

Ancak Apple Car’ın fiyatı 100 bin ila 120 bin dolar arasında Değişeceği söyleniyor. Ancak bildiğimiz kadarıyla Apple Car’ın yaklaşık 100 bin dolarlık fiyat etiketi daha baskın. rakiplerle karşılaştırıldığındaFiyat konusuna gelince çok zor olacak gibi görünüyor.

Tasarım dili BMW’nin i3 modeliyle aynı olabilir.

Elma Arabası tasarım bile Çok çalkantılı bir dönemden geçti. Apple’ın ilki Titan Projesive ardından Apple Car isimli elektrikli otomobilin üretiminin ardından teslim edilmesi, Tahminlere göre 2019 ve 2020 yıllarıydı.Ancak grup Project Titan’ın başına ne geleceği konusunda endişeliydi ve kafa karışıklığına neden olan Apple, grubun en önemli çalışanlarından birini kaybetti: Steve Zadesky.

Durum böyle olunca Apple Car hayali tasarımda incelendi ve Apple BMW ile görüşüyorOtomobil devinin i3 modelini baz alacağı söylendi. Apple Car söz konusu olduğunda Apple’ın yaptığı her şeyle dolu.BMW ile görüşmeler, grubun projeyi kimin yöneteceği konusunda kararsız kalması nedeniyle sona erdi.

Apple’ın “Silicon” işlemcisinden güç alacak.

Apple, ilk kez kendi ürettiği işlemciler2020 yılında MacBook Air modelinde kullanmış ve birçok kullanıcı tarafından beğenilmiştir. Yüksek performans ve güç verimliliğiBu çipler devam etti ve Apple birçok ürününde kendi işlemcisini kullanmaya başladı.

2022’de Güney Kore OSATçip siparişi Apple Car’da kullanılacak çiplerin öncüsü Öyle olduğu söylendi. Bu haber, Güney Kore’de elektronik sektörünün önemli isimlerinden TheElec’ten kaynaklandı. buradanUlaşabilirsin.

Siri, yapay zeka ve LiDAR sensör desteğiyle yarı otonom sürüş vaat edecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Apple Car otonom bir araç olacak. İddialar yalanlandı.Ancak bu, Apple Car’ın standart bir araç olacağı anlamına gelmiyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple tarafından resmi olarak satışa sunulan Vision Pro birçok LiDAR sensörüyle donanımlı. Aslında LiDAR sensörlerine yabancı değiliz çünkü bunları daha önce Honda Legend’da da görmüştük. Sürücü ve yolcuların dış dünyayla bağlantısının kesilmemesi için Apple da Çok sayıda LiDAR sensörü kullanacakTahmin ediliyor.

Elbette bunun için Apple’ın yeni bir işlemci kullanması gerekiyor. Ünlü analist Colin Barnden Apple Car’da “C1” adlı yeni bir işlemci Kullanılacağı söyleniyor. Colin Barnden’ın Apple Car’ın kullanacağı işlemciyle ilgili yazısı buradanokuyabilirsin.

Elmalar yapay zeka alanına Uzun zaman önce sessizce uzandığını görmüştük. Apple Car’da kullanılacak Siri, yapay zeka ve LiDAR sensörleri, onu yarı otonom bir araca dönüştürecek. Elbette bahsettiğimiz Siri, şu anda kullandığımız Siri’den farklı. Oldukça akıllı olacak.

Apple Car’ın 2026 yılında tanıtılacağı düşünülüyor.

Başlangıçta türbülanslar yaşayan ve bu çalkantılar halen devam eden Apple Car, hem tasarım hem de üretim süreçlerinde pek çok çalkantı yaşadı. Oldukça tökezledi.

Apple hakkındaki doğru analizleriyle ünlü Mark Gurman,Bloomberg’e verdiği röportajda Apple Car’ın tanıtımından bahsetti. 2026’ya ertelendi belirtti. Apple Car’ın lansmanı 2025 yılında bekleniyordu ancak bir yıl daha ertelendi ve 2026 yılında tanıtılacak.

Apple Car hakkında ne kadar yazılsa da sızdırılabilecek bir rapor, öne sürülebilecek bir iddia var. Bildiğimiz her şey değişebilir.Çünkü Apple, her ürününü piyasaya sürmeden önce sağı işaret et ve sola vur bunu alışkanlık haline getirdi. Apple Car hakkındaki düşünceleriniz neler?

Kaynak: TheElec, Tom’s Guide, Bloomberg, EE Times, Apple Insider

Apple’dan bahsetmişken Vision Pro çekimlerimizi mutlaka izleyin:

Apple ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu