Ekonomi

Adalet Bakanlığı Boeing kazası kurbanlarının aileleriyle görüşecek

ABD Adalet Bakanlığı, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki Boeing 737 MAX kazasının kurbanlarının yakınlarıyla 24 Nisan’da bir toplantı planladı. Bu toplantı, yetkililerin son olaylar ve Boeing’in geçmişteki davranışları ışığında bir ceza davasının başlatılması olasılığını değerlendirdikleri sırada gerçekleşiyor.

NYSE:BA borsasında işlem gören havacılık devi Boeing, Ocak 2021’de Adalet Bakanlığı ile yaptığı 2,5 milyar dolarlık anlaşma kapsamında cezai kovuşturmadan muaf tutulmuştu. Bu anlaşma, 737 MAX’in kusurlu tasarımıyla ilgili bir dolandırıcılık komplosu suçlamasıyla ilgiliydi.

Boeing’in dokunulmazlığını sürdürebilmesi için 7 Ocak’ta sona eren üç yıl boyunca anlaşma şartlarına uyması gerekiyordu.

Adalet Bakanlığı’nın 7 Temmuz’a kadar vermesi gereken karar, 5 Ocak 2024’te Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 9 uçağında havada meydana gelen acil durumun ve Boeing’in bu olaya verdiği tepkinin anlaşmanın ihlali anlamına gelip gelmediğine bağlı.

Mart 2019’da meydana gelen Etiyopya Havayolları 737 MAX 8 kazasında hayatını kaybedenlerden birinin babası olan Michael Stumo, yaklaşan toplantıyı doğrulayarak ailelerin mağdur olarak tanınmak için mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Planlanan toplantıyı ilk haberleştiren Seattle Times oldu.

2022 yılında Adalet Bakanlığı, 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen 737 MAX 8 kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarının endişelerine yanıt olarak, potansiyel suç mağdurlarının bilgilendirilmesine ilişkin yönergelerini revize etti. Bu aileler daha önce, bakanlığın Boeing ile yapılan savunma anlaşmasını kendi katkıları olmadan müzakere etmesi nedeniyle yasal haklarının göz ardı edildiğini iddia etmişlerdi.

Adalet Bakanı Merrick Garland Ocak 2022’de aile üyeleriyle bir araya geldi ve bakanlığın mağdur hakları ombudsmanının 2020’de aile temsilcilerine yanlış bilgi verdiğinin ortaya çıkmasının ardından bir özür yayınladı.

Adalet Bakanlığı 2021 yılında Boeing’in FAA’ya yaptığı “yanıltıcı açıklamalar, yarı gerçekler ve ihmallerin” hükümetin halkın güvenliğini garanti altına alma kabiliyetini engellediğini belirtmişti.

Konuyla ilgili bir gelişme olarak, FBI yakın zamanda Alaska MAX 9 uçuşunda bulunan yolcuları bir suçun mağduru olabilecekleri konusunda bilgilendirdi. Yolculara gönderilen mektuplarda da belirtildiği üzere FBI şu anda olayı soruşturuyor, ancak devam eden soruşturma hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu