Haber

100’ü aşkın sanatçıdan ‘idama mahkum edilen İranlı rapçi serbest bırakılsın’ çağrısı

Müzik, kültür-sanat ve insan hakları alanından 100’ü aşkın isim, İran’da yeniden idam cezasına çarptırılan rapçi Tumac Salihi’nin serbest bırakılmasını istedi. Ortak açıklamaya imza atan isimler arasında, müzisyenler Coldplay ve Sting ile “Damızlık Kızın Öyküsü” kitabıyla tanınan yazar Margaret Atwood da yer aldı.

Salihi, 2022 yılında İran’da ‘başörtüsünü düzgün bağlamadığı’ gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınan Mahsa Jîna Emini’nin katledilmesiyle başlayan protestolara destek vermişti. Daha önce de bu bağlamda idama mahkum edilen fakat idam kararı bozulan Salihi’nin avukatı, 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, 33 yaşındaki müvekkiline İsfahan’daki bir mahkeme tarafından yeniden idam cezası verildiğini açıkladı.

‘SALİHİ İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ’

İlk olarak Eylül 2022’de, Emini’nin öldürüldüğü dönemde tutuklanan Salihi, 1 yıl, 21 gün hapiste kalmış, bunun 252 gününü tek kişilik hücrede geçirmişti. Kefaletle serbest bırakıldıktan sonra tutuklu olduğu dönemde ‘şiddetli bir şekilde işkenceye uğradığını’ anlatan Salihi, salıverildikten 2 hafta sonra, Aralık 2023’te yeniden tutuklandı.

Bu kapsamda, Index on Censorship (Sansür Endeksi) isimli platformun oluşturduğu ortak tahliye çağrısına Jade Thirlwall, DJ Rob Da Bank ve Roshi Nasehi gibi isimler de imza attı. Ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Sanatçı, müzisyen, yazar ve kültür camiasının önde gelenleri olarak Tumac Salihi ile dayanışma içindeyiz. Hakkında verilen idam cezasının derhal ve koşulsuz olarak bozulmasını, hakkındaki tüm diğer suçlamalar düşürülerek gecikme olmaksızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

‘BU, SANATÇILAR OLARAK HEM HAKKIMIZ HEM GÖREVİMİZ’

Açıklamada ayrıca şöyle denildi: “Sanatın eleştirmesine, provoke etmesine, sorgulamasına ve otoriteyi zorlamasına izin verilmeli. Bu, sanatçılar olarak hem hakkımız, hem görevimiz.”

Ortak açıklamaya imza atana Londra’da yaşayan müzisyen Tamara Barschak da konuya ilişkin açıklamasında, “Ben demokrasi ve adaletin bir destekçisiyim ve tam anlamıyla baskıcı rejimlerin karşısında duruyorum” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu